Przekształcenie we własność: Oto zagrożenia, które czekają na deweloperów

autor: Piotr Staniszewski, Alicja Szczudło03.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:54
Opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność może zostać poniesiona jednorazowo lub zostać rozłożona na raty, płatne w okresie 20 lat w przypadku osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.

Opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność może zostać poniesiona jednorazowo lub zostać rozłożona na raty, płatne w okresie 20 lat w przypadku osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

We wtorek nastąpiło automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność w stosunku do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Zmiany dotyczą jednak nie tylko osób fizycznych – którym w komentarzach poświęca się najwięcej uwagi – ale również przedsiębiorców, w tym tych będących jeszcze w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.

Zgodnie z nowymi regulacjami użytkowanie wieczyste uległo przekształceniu we własność 1 stycznia 2019 r. lub też stanie się to z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania (tj. uzyskania pozwolenia na użytkowanie), jeśli nastąpi ono po tej dacie. W praktyce określenie momentu przekształcenia może okazać się kłopotliwe choćby w sytuacji, w której przedsiębiorca uzyska pozwolenie na użytkowanie części budynku, np. obejmującej tylko niektóre lokale mieszkalne albo tylko część istniejących lokali użytkowych położonych w budynku, w którym większość stanowią lokale mieszkalne.

Ustawa takich sytuacji nie reguluje. Pojawi się więc problem z jednoznacznym potwierdzeniem, czy i kiedy prawo użytkowania wieczystego uległo przekształceniu we własność. Można sobie wyobrazić, że w skali kraju dojdzie do rozbieżności w praktyce poszczególnych urzędów dotyczącej wydawania zaświadczeń o przekształceniu. Pomiędzy momentem oddania do użytkowania a uzyskaniem zaświadczenia o przekształceniu, wydzieleniem samodzielnych lokali i sprzedaży ich klientom może upłynąć dużo czasu. A to przyczyniłoby się do opóźnień w realizacji i komercjalizacji inwestycji.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Sprzedający(2019-01-03 12:14) Zgłoś naruszenie 13

    A co ze sprzedażą mieszkania przez osobę prywatną? Notariusz mówi, że zaświadczenie o przekształceniu jest potrzebne do sprzedaży (sporządzenia aktu notarialnego), urząd nie wie na tę chwilę, jak do zaświadczeń w ogóle podejść (można złożyć wniosek o zaświadczenie, ale mają na to 4 miesiące i urzędnik twierdzi, że wcześniej nie będzie wiedział, co z tym zrobić; o zaświadczeniach uproszczonych w ogóle nie słyszał). Rynek zablokowany na kilka miesięcy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • właściciel(2019-01-03 19:37) Zgłoś naruszenie 10

    Na dzień 03 stycznia 2019 żadna strona internetowa urzędu miasta Warszawy czy dzielnicy nie zawiera wzoru wniosku o wydanie takiego zaświadczenia (a ustawa mówi, że na wniosek właściciela zaświadczenie wydawane jest w ciągu 4 mcy, a w przypadku sprzedaży mieszkania 30 dni). Czekanie 12 miesięcy jest bezsensowne, bo co będzie kiedy zaświadczenie dostanę np. 30 grudnia 2019 roku - otóż muszę zapłacić opłatę roczną za 2019, oraz w 2020 roku albo opłatę roczną za 2020 albo kiedy zechcę skorzystać z jednorazowej spłaty - z pewnością inną bonifikatę niż ta 98% (bo jak totalni będą mieli większość w Sejmie to zmieni się na niekorzyść zarówno sama ustawa, a już z pewnością nie będzie bonifikaty 98% odnośnie gruntów samorządowych w Warszawie, co najwyżej 60% o ile w ogóle będzie jakakolwiek).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane