statystyki

Prawnik napisał zbyt krótkie pismo? To nie jest powód do oskarżeń

autor: Patryk Słowik03.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:50
Nie można oceniać dokumentów wyłącznie przez pryzmat ich objętości

Nie można oceniać dokumentów wyłącznie przez pryzmat ich objętościźródło: ShutterStock

Stwierdzenie, że kancelaria wzięła zawyżoną stawkę za „wypisanie trzech dokumentów”, może stanowić naruszenie dóbr osobistych.

I to nawet wówczas, gdy słowa te wypowiedziała członkini rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej do kilkunastu osób. Wynika tak z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sprawa zaczęła się od sporu spółdzielni z obsługującą ją kancelarią prawną. Poszło o pieniądze. Ostatecznie okazało się, że prawnicy słusznie domagali się zapłaty za wykonane i nieopłacone czynności.

Podczas jednego z posiedzeń rady nadzorczej jedna z jej członkiń zasugerowała, że kancelaria oszukała spółdzielnię i ją naciągnęła. Kobieta wskazała, że kancelaria przygotowała niekorzystną umowę dla klienta, żądała zbyt wysokiej stawki za wypisanie trzech dokumentów, a także nasłała na spółdzielnię komornika.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

 • Adwokat(2019-01-03 12:35) Zgłoś naruszenie 307

  Kiedys sporządziłam kasację na jedną stronę ( bezwzględna przyczyna odwoławcza ) - kilient z pretensjami ,że to jest chyba brudnopis itp. itd. ,że cos takiego chyba nie mogło pójść w jego sprawie do sądu ....dopiero jak kasacja zasadna , to przyleciał mi dziękować i chciał dopłacać , ot tyle ludzie mają pojęcie o pracy adwokata.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Spółdzielca(2019-01-03 09:31) Zgłoś naruszenie 2515

  Adwokatów i radców jak psów. Można ogłaszać przetargi na ich usługi. A tak, jakaś zasiedziała "kancelaria prawna" przyzwyczajona do dojenia finansowego spółdzielni ---- doiła ją na maksa. Oczywiście pewnie już pogonili precz tą kancelarię....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Magda(2019-01-03 09:47) Zgłoś naruszenie 209

  Moja spółdzielnia też miała problemy z obsługującą nas kancelarią radcowską. Pogoniliśmy ich PRECZ, zatrudniliśmy na etat Radcę Prawnego i wszystko działa perfekcyjnie od 6 lat

  Odpowiedz
 • politykmarny(2019-01-03 14:45) Zgłoś naruszenie 182

  Przetargi powinny być obowiązkowe, na obsługę JST, tam się dopiero dzieje, jak jedna kancelaria - znajomi burmistrza, prezydenta, wejdzie to obsiądą wszystko gminę, miasto, wszystkie jej jednostki młodzi nie mają szans na pracę, bo koledzy decydentów siedzą od X lat wszędzie ich upychają czas z tym skończyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Łukasz- Szczecin(2019-01-03 08:05) Zgłoś naruszenie 95

  Trzeba zważać na słowa, wypowiadane publicznie. Łatwo bowiem kogoś skrzywdzić i znieważyć. A i głupi sami nie wiedzą co plota.

  Odpowiedz
 • a ja twierdzę(2019-01-03 20:29) Zgłoś naruszenie 95

  W Polsce nie ma i nie było demokracji gdyż w Polsce jest nierówny dostęp do sądów. Polaków nie stać na sporawy sądowe, rezygnują z roszczeń o dochodzenia prawdy.-- szczególnie przez koszty adwokackie. Oszuści wszelkiego typu triumfują. Za sprawe powyżej 10 000 zł w postępowaniu Cywilnym zapłacisz tylko swojemu pełnomocnikowi prawie 30% tej sumy. Gdzie apelacja ,gdzie kasacja? A przecież każda sprawa niesie ryzyko nawet błedu procesowego. Kasacja -"przymus Prawny" -nawet jeżeli bedziesz świadom sprawy i procedury jak nie dasz Prawnikowi ,nie skorzystasz z tej drogi..Ostatnia grupowa sprawa o Akcje Spólek Skarbu Państwa. jest mi wiadomo że kilkaset ludzi zrezygnowała wizyty w SN . A ja wiem że sprawca wykorzystał system. Nie na darmo się mówi że w obecnym systemie Sprawiedliwosci tylko na 100 ,tylko troje założy sprawe w tym jeden zrezygnuje, jeden przegra ze względu na procedure ,jeden może wygra . I tak na 97% oszusci zwycięzają.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Kuba(2019-01-03 20:40) Zgłoś naruszenie 72

  Kiedyś pewien prawnik obiecał zonie gruszki na wierzbie wmawiajac Jej że On wysądzi takie odszkodowanie że hejjjjj.. Kiedy zainkasował gaże od horrendalnej rzekomo kwoty roszczenia wysałął po kilku dniach pomagiera że tej sumy to raczej napewno nie jest w stanie uzyskać lecz forsy z gaży nie wrócił. Zona nigdy żadnych faktów przed Nim nie ukrywała ,nie wiedział tez że Im wyzsza kwota sporu tym wyzsza gaża i od tej pory wiemy ze znaczna część prawników nie rózni sie niczym od sprawców szkód. Tylko obowiązkowe przelewy przez Banki na konto Sądów i wypłata z konta przez Sądy od przysądzonej kwoty naleznej za obrone -tylko tak to można rozwiązać.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Demoracja -to marzenie..w Polsce(2019-01-04 11:52) Zgłoś naruszenie 54

  W kraju w którym istnieje "przymus adwokacko prawny" i istnieją minimalne a nie max stawki adwokackie nadzorowane przez Sądy --demokracji na pewno nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obserwator(2019-01-03 22:05) Zgłoś naruszenie 43

  Ale te komentarze to **************** ziobrowskie". Zawarcie umowy z kancelarią jest dobrowolne."Widziały gały co brały". Ta owa Rada Nadzorcza od czego była powołana ? Chyba od bieżącej kontroli Spółdzielni przecież. Czy nie mogli kontrolować kancelarii wcześniej ? Nie mogli sygnalizować Zarządowi i spółdzielcom nadużyć ? Wg mnie ratowali swoje "d..py" i zrzucali winę za brak nadzoru na prawników. Ludzie co wy za bzdury piszecie. Takich członków Rady Nadzorczej od razu bym wyrzucił, a z Kancelarią umowę rozwiązał jak byłby powód.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • O naiwny z oszustem(2019-01-04 12:00) Zgłoś naruszenie 32

  ...........Kiedyś pewien prawnik obiecał zupełnie nieświadomej żonie gruszki na wierzbie wmawiając Jej, że On wysądzi takie odszkodowanie, że hejjjjj.. Kiedy zainkasował gaże od horrendalnej rzekomo kwoty roszczenia którą sam ustalił twierdząc że o mniejszą nigdy nie walczy, wysłał po kilku dniach asystenta , że tej sumy to raczej na pewno nie jest w stanie pozwem uzyskać lecz różnicy forsy z gaży nie wrócił. Żona nigdy żadnych faktów przed Nim nie ukrywała i On takch zarzutów nie miał ,nie wiedziała jednak że Im wyższa zapewniana kwota sporu tym wyższa w progu gaża i od tej pory wiemy ze znaczna część prawników nie różni się niczym od sprawców szkód. Tylko obowiązkowe przelewy przez Banki na konto Sądów,deponowanie oczekiwanej sumy, i wypłata z konta adwokatom przez Sądy od przysądzonej kwoty należnej za obronę -tylko tak to można rozwiązać ta swawole kasowo-prawną.

  Odpowiedz
 • Związkowiec(2019-01-04 11:09) Zgłoś naruszenie 31

  a Ja szukam adwokata który potrafi poprowadzić sprawę przeciwko Polsce o Emerytury do TSUE .Szukam i chyba przedawnienie Nas zastanie , -nie znalazłem Dotyczy niekonstytucyjności i wstecznego działania Ustawy o Emeryturach POmostowych i jej zapisów

  Odpowiedz
 • Łukasz- Szczecin(2019-01-04 11:38) Zgłoś naruszenie 10

  Trzeba pamiętać, że publiczne wypowiedzi, dyskredytujące kogokolwiek, sugerujące nieuczciwość, czy inne negatywne cechy, to nic innego jak narażanie się na odpowiedzialność karną i cywilną. Trzeba brać odpowiedzialność za słowa . Ale jak ktoś zachowuje się jak ta przysłowiowa baba ze straganu, to niech owa osoba nie dziwi się potem, że będzie płacić odszkodowania.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-01-06 12:31) Zgłoś naruszenie 10

  Skoro w Polsce istnieje sprawny system prawny to jak to się dzieje że POlityczni złodzieje mogli dziedziczone pieniądze ulokowanymi przez umowy pisemne czlonków funduszy ze róznymi funduszami inwestycyjnymi zabrać jak swoje .bo Im zabraklo w rachunkach.. Jak to się dzieje że Ustawa o EP z 2018r działa wstecznie na niekorzyść zatrudnionych e czyli aż na rok 1998r i i ma tyle bubli ,nawet ZUS jej nie respektuje i nikt tego nie podnosi skutecznie. ...Jak to sie dzieje że w art 151 KP znaczek 3 mamy (darmowe dyzury domowe (Ustawa Niewolnicza) i Nikt tego nie zaskarża albo fakt że kiedyś pierwszy raz zatrudnieni otrzymywali urlop dopiero po roku pracy a teraz się Im wciska przy zwalnianiu proporcjonalny. Tyle tysięcy wspaniałych prawników ,adwokatów -co żaden nie chce zarobić?

  Odpowiedz
 • Arletta Bolesta(2019-01-04 01:40) Zgłoś naruszenie 13

  Trzeba unikać skrajności, wszystko zależy od danej sprawy, chociaż jestem zwolenniczką obszernych pism, jednak bazujących na faktach. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (kościelny proces o nieważność małżeństwa)

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • sputnick(2019-01-04 17:37) Zgłoś naruszenie 10

  trzeba było się umawiać na wynagrodzenie przed wykonaniem usługi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane