Spóźniona gwiazdka u komorników. Nie będą podatnikami VAT

autor: Piotr Szymaniak02.01.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:25
Mamy do czynienia z karygodnym w demokratycznym państwie stanem niepewności prawa

Mamy do czynienia z karygodnym w demokratycznym państwie stanem niepewności prawaźródło: ShutterStock

Do ostatnich godzin 2018 r. nie było wiadomo, czy po 1 stycznia komornicy nadal mają być podatnikami VAT, czy też na skutek wchodzącej w życie reformy nie będą musieli odprowadzać tego podatku. Ostatecznie minister finansów dał komornikom wymarzony prezent.

Choć autorzy nowych ustaw: o kosztach komorniczych i o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 770 i 771) z Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniali, że nowy model egzekucji i charakter opłat pobieranych przez komornika wykluczają możliwość uznania tego ostatniego za podatnika VAT, jednocześnie zastrzegali, że przesądzenie tej kwestii leży w gestii ministra finansów. A ten, pomimo licznych pism kierowanych do niego czy to ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, czy samych komorników sądowych, zwlekał z jednoznaczną deklaracją do ostatniej chwili. Wreszcie 31 grudnia o godz. 12.59 rzecznik resortu finansów poinformował na… Twitterze, że w najbliższym czasie MF wyda interpretację ogólną w sprawie VAT. „Główna teza – czynności wykonywane przez komorników sądowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT” – napisał Paweł Jurek.

Chodzi zarówno o czynności podejmowane na etapie postępowania egzekucyjnego, jak i zabezpieczającego. Innymi słowy komornicy sądowi jako organy władzy publicznej nie będą w ogóle podatnikami VAT.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Jan(2019-01-02 13:16) Zgłoś naruszenie 103

  Faktycznie pocieszenie... Szczególnie dla kilku tysięcy pracowników zwolnionych z kancelarii komorniczych w ciągu ostatniego półrocza.

  Odpowiedz
 • Inspektor narodu(2019-01-02 13:33) Zgłoś naruszenie 812

  a czy Komornicy masowo oddali juz dłuznikom bezpodstawnie pobrany VAT ,czy moze Ich zobowiazania nie dotyczą?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Takie pytanie(2019-01-02 14:36) Zgłoś naruszenie 42

  Rozumiem, że nie będzie VAT od opłat egzekucyjnych, które, wedle nowej ustawy są przychodami Skarbu Państwa. A od prowizji należnych komornikom?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-01-02 14:37) Zgłoś naruszenie 310

  POdwójne standardy - dla przedsiębiorców (oczywiście nazwanie osobnika w tym zawodzie , ksywka komornik , to też nadużycie) . Wypisz , wymaluj Ujnia Jewropejsista .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane