statystyki

ETPC wyda pierwszą opinię doradczą

autor: Dominika Bychawska-Siniarska18.12.2018, 10:25
Co ważne, art. 5 stanowi, że opinie doradcze nie są wiążące.

Co ważne, art. 5 stanowi, że opinie doradcze nie są wiążące.źródło: ShutterStock

4 grudnia 2018 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął historyczną decyzję o przyjęciu do rozpoznania pytania prawnego od francuskiego Sądu Najwyższego.

S ąd zwrócił się do ETPC z pytaniami dotyczącymi statusu prawnego matki dziecka urodzonego w wyniku surogacji. Czy może być ona wpisana w akcie urodzenia dziecka jako matka? Czy sytuacja prawna „dedykowanej” matki powinna być inna, jeżeli była dawczynią jajeczka, z którego powstało dziecko, tzn. jest biologiczną matką dziecka, mimo że zostało urodzone przez surogatkę? Sąd Najwyższy zapytał również, czy możliwość adopcji dziecka urodzonego z surogacji przez „dedykowaną” matkę byłaby, na gruncie art. 8 Konwencji (prawo do życia rodzinnego), sposobem uregulowania sytuacji prawnej matki i dziecka?

Możliwość zwracania się do ETPC z wnioskami o opinie doradcze jest wzorowana na pytaniach prejudycjalnych, które sądy krajowe mogą (lub muszą) kierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Protokół ten pozwala najwyższym sądom i trybunałom państw-stron na zwrócenie się do ETPC o wydanie opinii doradczej w kwestiach zasadniczych związanych z interpretacją lub praktycznym zastosowaniem praw i wolności określonych w Konwencji lub jej protokołach. Jak wskazano w preambule do Protokołu 16 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, wprowadzającego możliwość zadawania pytań przez sądy krajowe, jego celem jest umożliwienie dialogu między najwyższymi sądami krajowymi a ETPC poprzez wzmocnienia współpracy między trybunałem a władzami krajowymi oraz skuteczniejsze wdrożenie Konwencji w zgodzie z zasadą subsydiarności. Do tej pory Protokół nr 16 został podpisany przez 20 państw, z czego 10 zakończyło z sukcesem proces ratyfikacyjny: Albania, Armenia, Estonia, Finlandia, Gruzja, Litwa, San Marino, Słowenia, Ukraina oraz Francja. Jak przewidywał sam protokół, wszedł on w życie w momencie ratyfikacji przez 10 państw członkowskich.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane