statystyki

ETPC wyda pierwszą opinię doradczą

autor: Dominika Bychawska-Siniarska18.12.2018, 10:25
Co ważne, art. 5 stanowi, że opinie doradcze nie są wiążące.

Co ważne, art. 5 stanowi, że opinie doradcze nie są wiążące.źródło: ShutterStock

4 grudnia 2018 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął historyczną decyzję o przyjęciu do rozpoznania pytania prawnego od francuskiego Sądu Najwyższego.

S ąd zwrócił się do ETPC z pytaniami dotyczącymi statusu prawnego matki dziecka urodzonego w wyniku surogacji. Czy może być ona wpisana w akcie urodzenia dziecka jako matka? Czy sytuacja prawna „dedykowanej” matki powinna być inna, jeżeli była dawczynią jajeczka, z którego powstało dziecko, tzn. jest biologiczną matką dziecka, mimo że zostało urodzone przez surogatkę? Sąd Najwyższy zapytał również, czy możliwość adopcji dziecka urodzonego z surogacji przez „dedykowaną” matkę byłaby, na gruncie art. 8 Konwencji (prawo do życia rodzinnego), sposobem uregulowania sytuacji prawnej matki i dziecka?

Możliwość zwracania się do ETPC z wnioskami o opinie doradcze jest wzorowana na pytaniach prejudycjalnych, które sądy krajowe mogą (lub muszą) kierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Protokół ten pozwala najwyższym sądom i trybunałom państw-stron na zwrócenie się do ETPC o wydanie opinii doradczej w kwestiach zasadniczych związanych z interpretacją lub praktycznym zastosowaniem praw i wolności określonych w Konwencji lub jej protokołach. Jak wskazano w preambule do Protokołu 16 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, wprowadzającego możliwość zadawania pytań przez sądy krajowe, jego celem jest umożliwienie dialogu między najwyższymi sądami krajowymi a ETPC poprzez wzmocnienia współpracy między trybunałem a władzami krajowymi oraz skuteczniejsze wdrożenie Konwencji w zgodzie z zasadą subsydiarności. Do tej pory Protokół nr 16 został podpisany przez 20 państw, z czego 10 zakończyło z sukcesem proces ratyfikacyjny: Albania, Armenia, Estonia, Finlandia, Gruzja, Litwa, San Marino, Słowenia, Ukraina oraz Francja. Jak przewidywał sam protokół, wszedł on w życie w momencie ratyfikacji przez 10 państw członkowskich.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane