statystyki

ETPC: Wypchnięcie z rynku i monopol narusza prawo własności

autor: Dominika Bychawska-Siniarska23.10.2018, 07:01; Aktualizacja: 23.10.2018, 09:07
sąd, temida

Warto odnotować, że polski sędzia Krzysztof Wojtyczek złożył zdanie odrębne do wyroku, argumentując, że nic w sprawie nie wskazuje, że zmiany legislacyjne miały bezpośredni wpływ na rynek skarżących, oraz że nie można uznać konsekwencji, jakie ponieśli skarżący, za nieproporcjonalneźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy Könyv-Tár Kft i inni p. Węgrom wskazał po raz kolejny, że utrata klientów może prowadzić do naruszenia prawa własności.

Skarżącymi w sprawie są trzy węgierskie firmy zajmujące się sprzedażą i dystrybucją podręczników szkolnych. W 2011 i 2012 r. parlament wprowadził ustawę, na mocy której scentralizował zarządzanie szkołami (do tej pory pozostawały pod nadzorem samorządów). Nowe prawo wprowadziło również zasady dystrybucji i zakupu podręczników szkolnych. Odpowiedzialną za nie jest teraz spółka, która automatycznie stała się monopolistą na rynku. Uzasadnieniem dla wprowadzenia tych zmian było zwiększenie transparentności procesu zakupowego oraz wzmocnienie pozycji kupującego, czyli państwa.

W wyniku ustawy skarżące spółki musiały wypowiedzieć wcześniej zawarte umowy ze szkołami. Działały one bowiem jako pośrednik pomiędzy placówkami oświatowymi a wydawcami, zajmując się logistyką i obsługą zamówień. W tym czasie na rynku węgierskim istniało sześć dużych firm dystrybucyjnych i 30 mniejszych podmiotów. Władze decydowały o tym, jaki produkt mógł zostać uznany za podręcznik.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane