statystyki

Rosati z NRA: Szkoda, że politycy nas nie słuchają [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik18.12.2018, 10:13; Aktualizacja: 18.12.2018, 10:21
Przemysław Rosati, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej

Przemysław Rosati, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiejźródło: DGP

Samorząd terytorialny wie, gdzie brakuje pieniędzy, a zawodowy, jak system bezpłatnej pomocy prawnej powinien funkcjonować, aby był wydolny - mówi w wywiadzie dla DGP Przemysław Rosati, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Samorząd adwokacki chce ustawy ograniczającej prawo do repre zentowania przed sądem tylko dla adwokatów i radców prawnych. Na jakim etapie jest ta inicjatywa?

Powstał komitet inicjatywy ustawodawczej, trwają czynności organizacyjno-techniczne. Nie ma jeszcze konkretnego kształtu przepisów, wciąż nad nimi pracujemy, ale mamy jeszcze czas. Projekt chcemy przedłożyć pod koniec stycznia lub na początku lutego, więc mamy półtora miesiąca zapasu. W tym czasie zapadną ostateczne decyzje co do kształtu przepisów, kampanii informacyjno-promocyjnej oraz technicznej strony przeprowadzenia tej inicjatywy. Rozpoczęcie zbierania podpisów to kwestia stycznia lub lutego 2019 r. Będziemy wówczas chcieli przedstawić marszałkowi Sejmu pierwsze tysiąc podpisów. Potem będziemy mieć trzy miesiące od otrzymania zawiadomienia od marszałka na zebranie 100 tys. podpisów.

Ważną inicjatywą jest też niedawna uchwała NRA dotycząca postępowania w przypadku prób naruszania tajemnicy adwokackiej. Jak rozumiem, ma ona na celu monitorowanie takich przypadków?

Uchwała ta wynika z doświadczeń kilku izb adwokackich, które już wdrożyły u siebie podobne procedury. Jest to związane z niedawną złą inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości, która w zamierzeniach autorów miała uprościć procedury zwalniania adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej. Adwokatura jako instytucja, jak i każdy jej członek z osobna, rozumieją znaczenie tajemnicy adwokackiej dla obywateli – to jest ich tajemnica, a adwokatura działa w ich interesie, tworząc mechanizmy ochrony tajemnicy.

Obowiązkiem każdego adwokata i aplikanta adwokackiego jest chronić tajemnicę adwokacką. Samorząd spełnia swój obowiązek poprzez stwarzanie do tego warunków. Dlatego członkowie adwokatury muszą informować o każdym naruszeniu lub choćby próbie naruszenia tej tajemnicy. To rodzi z kolei po stronie macierzystej izby obowiązek notyfikowania tych przypadków NRA. Obecnie nie wiemy, o jakiej liczbie prób lub naruszeń tajemnicy adwokackiej mówimy. Nie ulega wątpliwości, że nawet jeden przypadek jest wart tego, by taką procedurę stworzyć, a później ją egzekwować. Tajemnica adwokacka chroni po pierwsze prawo do prywatności każdego z nas, a po drugie jest jednym z podstawowych filarów demokratycznego państwa prawnego. Prawidłowo funkcjonujący wymiar sprawiedliwości musi respektować tajemnicę adwokacką. Zagrożenie lub naruszenie tajemnicy adwokackiej godzi w zaufanie obywateli do państwa, prowadzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, podważa wiarygodność oraz legitymację wymiaru sprawiedliwości. Kto tego nie rozumie, psuje wymiar sprawiedliwości.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wiera(2018-12-18 10:52) Zgłoś naruszenie 17

    Anty-europejska postawa tzw. adwokatury, TSUE i Trybunał Konstytucyjny już wiele razy się o tym wypowiadał. Adwokaci - np. ten Rosati - powinien podziękować PiS, że w 2005 r. zdekomunizował dostęp do aplikacji adwokackiej. Inaczej byłoby jak przed 2005 r., gdy na aplikację adwokacką np. w Warszawie przyjmowano 12 osób raz na 4 lata...... W większości krajów europejskich pełnomocnikiem sądowym może być każdy... W Szwecji kancelarię prawniczą może otworzyć i reprezentować przed sądem tokarz, kierowca.... itp..... Miernoty adwokackie, myślą, że zakazami zlikwidują lepszą konkurencję.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane