Wiedza o orzeczeniach TSUE może naruszyć niezawisłość sędziowską?

autor: Mira Suchodolska13.12.2018, 09:00; Aktualizacja: 14.12.2018, 18:46
Sądy, UE

Sądy, UEźródło: ShutterStock

Informowanie sędziów o najnowszym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mieści się w pojęciu celu publicznego? Warszawski Sąd Okręgowy zaprzecza i wyjaśnia dlaczego nie zareagował na petycję Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Konsument(2018-12-13 11:10) Zgłoś naruszenie 432

  Brawa dla Autorki! To jest właśnie przejaw społecznej roli dziennikarzy. Sędziowie niestety, zasłaniając się niezawisłością, bez konsekewncji łamią prawo i nie stosują orzecznictwa TSUE. Przoduje I Wydział Cywilny SO w Warszawie, gdzie przepisy o ochronie konsumenta się w ogóle nie przyjęły, już w ogóle nie wspominając o orzeczeniach TSUE. Stąd istotna jest społeczna kontrola sądów, które wspierają bezprawie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • piotr(2018-12-13 10:56) Zgłoś naruszenie 221

  bardzo wartościowy artykuł. Brawo!

  Odpowiedz
 • alina(2018-12-13 18:53) Zgłoś naruszenie 170

  Kolejne brawa dla Pani Miry Suchodolskiej, Autorki artykułu.

  Odpowiedz
 • Dorota(2018-12-13 19:23) Zgłoś naruszenie 170

  W petycji nie ma żadnych braków formalnych, nie trzeba udowadniać celu publicznego gdyż powszechnie wiadomo, że tych umów banki zawarły 750000szt, a problem dotyczy około 3 lmn. Polaków. Joanna Bitner jest widocznie odporna na wszelką wiedzę.

  Odpowiedz
 • Klarenbachuś(2018-12-14 14:03) Zgłoś naruszenie 100

  Wydanie wyroku niezgodnego z prawem UE winno być karane wszczęciem postępowania dyscyplinarnego dla takiego Sędziego ,który nie przestrzega Konstytucji ,gdy z tam ma zapisane jakich aktów prawnych ma przestrzegać oraz jakich orzeczeń.Następne tylko wydalenie z zawodu i nie przyjęcie takiego Sędziego do żadnego zawodu prawniczego.To będzie dla nich nauczka dotycząca ich rozpasania jako świętych krów.

  Odpowiedz
 • Piotr(2018-12-14 08:03) Zgłoś naruszenie 100

  Joanna Bitner uważa że TSUE może naruszyć niezawisłość Sedziowska ? A w tej samej sprawie służalczo wysyła zapytanie do Sądu Najwyższego który na jej zapytanie nie odpowiada ... TSUE - na te kwestie odpowiedział - ale niebezpiecznie dla Sędziów bo TSUE jest pro obywatelski i pro konsumencki i odpowiedż zbyt korzystna dla obywateli Polski (dlaczego SSO BItner nie chce promować takowej?) ....SN nie odpowiedzial NIC i tak Joannie Bitner pasuje - bałagan i łamanie prawa UE - krzywdzenie obywateli PL przez niedouczonych Sędziów RP... Sędzia niedouczony = Sędzia niezawisły !

  Odpowiedz
 • piotr(2018-12-13 11:06) Zgłoś naruszenie 70

  artykuł zawiera literówkę zmieniającą sens wypowiedzi mecenas Gumowskiej "Z pewnym rozżaleniem stwierdzić należy, że w odpowiedzi na wystąpienie skupiono się na kwestiach formalnych złożonego pisma. Nie zawarto merytorycznej refleksji nad pomysłem Pana Zientały. W powyższym przypadku formalizm przegrał z często zapominaną funkcją społeczną sądów w naszym systemie." powinno chyba być "W powyższym przypadku formalizm wygrał z często zapominaną funkcją społeczną sądów w naszym systemie. "

  Odpowiedz
 • Tomas(2018-12-13 20:56) Zgłoś naruszenie 40

  Zamość orzeczeń sądów wyższej instancji też naruszają niezawisłość? A komentarzy? I jak do tego mają się opinie pisane dla sędziów np. TK

  Odpowiedz
 • milo(2018-12-17 16:18) Zgłoś naruszenie 30

  Brak wiedzy o orzeczeniach TS UE jest oczywiście godny potępienia, ale wcale nie mniej ważne jest orzekanie bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. To nie mieści się w głowie nawet osoby przeciętnej inteligencji, jak można z porównania sytuacji kredytobiorców złotowych i frankowych (po usunięciu z umowy indeksacji i pozostawieniu kredytu w PLN z oprocentowaniem marża + LIBOR) wywodzić jakikolwiek skutek. Na jakiej podstawie? Przecież kredyt nie jest jakimś świadczeniem socjalnym przyznawanym przez państwo. Jak nazwać zasadę współżycia społecznego, która nie pozwala na egzekwowanie prawa służącego obronie jednej grupy kredytobiorców ze względu na to, że innej grupie mogłoby być przykro.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane