statystyki

Większość w UE za usuwaniem z sieci treści zachęcających do terroryzmu

autor: Sławomir Wikariak10.12.2018, 08:27; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:28
Zastrzeżenia wobec projektu rozporządzenia zgłosiły również Czechy, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia i Słowacja.

Zastrzeżenia wobec projektu rozporządzenia zgłosiły również Czechy, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia i Słowacja.źródło: ShutterStock

Mimo sprzeciwu Polski i kilku innych państw, ministrowie ds. wewnętrznych większości krajów UE przyjęli stanowisko popierające projekt rozporządzenia w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści, które zachęcają do terroryzmu.

Zgodnie z rozporządzeniem dostawcy usług hostingowych będą zobowiązani do usunięcia w ciągu jednej godziny treści wskazanych im przez organy państwa jako zachęcające do terroryzmu. W przeciwnym razie będą im grozić wysokie kary (do 4 proc. globalnych obrotów za poprzedni rok).

Polska nie kwestionuje tego, że walka z propagowaniem terroryzmu w internecie jest potrzebna. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego zaproponowane przepisy są jednak niedoskonałe. Choćby dlatego, że nie uwzględniają różnic w działalności globalnych dostawców internetu i małych lokalnie firm. Zastrzeżenia Polski budzi też zbyt ogólnikowa definicja treści o charakterze terrorystycznym. Projekt uznaje za nie „zachęcanie do przyczyniania się do przestępstw terrorystycznych lub propagowanie działalności grupy terrorystycznej, w szczególności poprzez zachęcenie do udziału w grupie terrorystycznej”. Wcześniej zastrzeżenia wobec tej definicji zgłaszała też Fundacja Panoptykon.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane