statystyki

Większość w UE za usuwaniem z sieci treści zachęcających do terroryzmu

autor: Sławomir Wikariak10.12.2018, 08:27; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:28
Zastrzeżenia wobec projektu rozporządzenia zgłosiły również Czechy, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia i Słowacja.

Zastrzeżenia wobec projektu rozporządzenia zgłosiły również Czechy, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia i Słowacja.źródło: ShutterStock

Mimo sprzeciwu Polski i kilku innych państw, ministrowie ds. wewnętrznych większości krajów UE przyjęli stanowisko popierające projekt rozporządzenia w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści, które zachęcają do terroryzmu.

Zgodnie z rozporządzeniem dostawcy usług hostingowych będą zobowiązani do usunięcia w ciągu jednej godziny treści wskazanych im przez organy państwa jako zachęcające do terroryzmu. W przeciwnym razie będą im grozić wysokie kary (do 4 proc. globalnych obrotów za poprzedni rok).

Polska nie kwestionuje tego, że walka z propagowaniem terroryzmu w internecie jest potrzebna. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego zaproponowane przepisy są jednak niedoskonałe. Choćby dlatego, że nie uwzględniają różnic w działalności globalnych dostawców internetu i małych lokalnie firm. Zastrzeżenia Polski budzi też zbyt ogólnikowa definicja treści o charakterze terrorystycznym. Projekt uznaje za nie „zachęcanie do przyczyniania się do przestępstw terrorystycznych lub propagowanie działalności grupy terrorystycznej, w szczególności poprzez zachęcenie do udziału w grupie terrorystycznej”. Wcześniej zastrzeżenia wobec tej definicji zgłaszała też Fundacja Panoptykon.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane