statystyki

Adam Słomka wygrał w Strasburgu. Polski rząd zapłaci mu 15 tys. euro zadośćuczynienia za areszt

autor: Emilia Świętochowska10.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:13
ETPC zgodził się z każdym z postawionych zarzutów.

ETPC zgodził się z każdym z postawionych zarzutów.źródło: ShutterStock

Polski rząd musi zapłacić Adamowi Słomce 15 tys. euro zadośćuczynienia za dwa tygodnie, które spędził w areszcie w ramach kary za zakłócanie rozprawy sądowej.

Tak zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka po zbadaniu sprawy głośnej demonstracji w warszawskim sądzie okręgowym, do której doszło w styczniu 2012 r., w dniu ogłoszenia wyroku dotyczącego inicjatorów stanu wojennego. Kiedy sędziowie wchodzili na salę, Słomka wtargnął za stół sędziowski i wykrzyknął stamtąd „Tutaj trwa kpina z wymiaru sprawiedliwości”. Jego akcja jeszcze bardziej podgrzała atmosferę na widowni. Ze strony innych protestujących przeciwko bezkarności komunistycznych dygnitarzy szybko posypały się okrzyki „hańba!” i „sąd pod sąd!”. Słomka został siłą wyprowadzony przez policję, ale szybko wrócił i dołączył do chóru demonstrantów. W tej sytuacji przewodnicząca składu orzekającego przeniosła rozprawę do innej sali i zakazała wstępu na nią publiczności z wyjątkiem dziennikarzy. Zanim ogłoszono wyrok, sędzia wymierzyła Słomce karę porządkową 14 dni pozbawienia wolności. Niepokorny aktywista wielokrotnie próbował się odwoływać, ale ostatecznie odsiedział areszt. Jak stwierdził warszawski sąd apelacyjny, Słomka, wiedząc o tym, że ogłoszenie wyroku będzie transmitowane w telewizji, zaplanował zakłócenie pracy sędziów, bez względu na to, jakie byłoby rozstrzygnięcie.

Polityk jeszcze w tym samym roku złożył skargę do trybunału w Strasburgu. Przekonywał w niej, że naruszono jego prawo do rzetelnego procesu, bo np. nie poinformowano go wystarczająco szybko o zarzutach i nie zapewniono odpowiednio dużo czasu i środków na przygotowanie obrony. Ponadto zdaniem Słomki kara porządkowa była zbyt surowa i nadmiernie ingerowała w jego prawo do wolności wypowiedzi.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane