statystyki

Ludowa rewolucja rozwali skostniały system sądowniczy?

autor: Maciej Miłosz02.10.2016, 20:00; Aktualizacja: 02.10.2016, 23:20
Sąd Najwyższy

Właśnie z powodu Miernika w środku Warszawy, na placu Krasińskich pod nowoczesnym budynkiem Sądu Najwyższego najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wzdłuż pełnej turystów ulicy ubrany w charakterystyczną czapkę Adam Słomka i jego niezłomni towarzysze broniźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

My tu zrobimy polski Majdan, otoczymy sąd i go zdobędziemy – zapowiada Adam Słomka, lider miasteczka namiotowego, które rozstawiło się pod Sądem Najwyższym. Z częścią jego postulatów zgadzają się nawet... sędziowie.

Zygmunt Miernik zgłosił się na ochotnika. Nie on jeden. Na spotkaniu Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni, gdzie planowano akcję, chętnych ponoć było więcej. W końcu padło na 60-latka z Zagłębia. Właśnie dlatego to on rzucił trzy lata temu tortem w sędzię, która orzekała w procesie Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników w kopalni Wujek. Nieżyjący już generał do więzienia nigdy nie trafił. Za to Zygmunt Miernik za rzut tortem za kratami musi spędzić 10 miesięcy. Właściwie zostało mu osiem, bo prawie dwa przesiedział. W celi wieloosobowej. Najpierw został skazany na dwa miesiące. Apelował i wyższa instancja podwyższyła wyrok do prawie roku bezwzględnego pozbawienia wolności.

Właśnie z powodu Miernika w środku Warszawy, na placu Krasińskich pod nowoczesnym budynkiem Sądu Najwyższego najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wzdłuż pełnej turystów ulicy ubrany w charakterystyczną czapkę Adam Słomka i jego niezłomni towarzysze broni (m.in. Solidarni 2010) postanowili w geście protestu rozbić trzy namioty. – Zaczęliśmy 25 sierpnia. Ale teraz chodzi również o zmianę ostatniego reliktu PRL, czyli sądownictwa – opowiada poseł trzech kadencji Słomka, który od lat, oprócz czapki organizacji Strzelec, nosi charakterystyczny wąs. – Dwie władze, czyli ustawodawcza i wykonawcza, są kontrolowane demokratycznie. A sądy są zupełnie poza nią – wyjaśnia, w międzyczasie witając się z obozującymi.

Lud potrzebuje Hyde Parku

Sprawa Miernika stała się pewnym katalizatorem, który doprowadził do wybuchu czy może raczej skumulowania społecznego gniewu przeciwko sądom. Bo przez te kilka tygodni miasteczko radykalnie się rozrosło. Zdecydowanie przybyło biało-czerwonych flag, powstańczych opasek i transparentów. Namiotów jest kilkanaście. Do Słomki dołączyli m.in. działacze Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy. Andrzej Zdun, niewysoki, w okularach, po pięćdziesiątce. Pracuje, ale nie chce powiedzieć gdzie. Ma dzieci i wnuki. Jest zastępcą komendanta obozu, co oznacza, że pod nieobecność Słomki zawiaduje protestem.

– Dlaczego powstała nasza organizacja? Bo nawet jeśli wybory są uczciwe, to nie zawsze ludzie, którzy w nich zwyciężają, są uczciwi. A nawet jeśli podczas wyborów są uczciwi, to potem mogą przestać być uczciwi. I my musimy im patrzeć na ręce. Wybory w Polsce zawsze są fałszowane, ale to, co się działo podczas wyborów samorządowych w 2014 r., było kpiną. Nawet teraz nie ma żadnych gwarancji, że karty wyborcze z tych wyborów nie zostały zniszczone (miały być zachowane do wyjaśnienia sprawy). My mamy podejrzenie, że tak się stało. I to już za nowej władzy. Bo ci nowi sędziowie w Państwowej Komisji Wyborczej są jeszcze gorsi niż ich poprzednicy. Leśne dziadki – opowiada. – Nie rozumiem, czemu w Polsce wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego – przecież tu nie ma Arktyki ani pustyni – irytuje się nieco działacz. Wyjaśnia, że podczas wyborów prezydenckich współpracował z komitetami wyborczymi kandydatów Dudy, Kukiza, Kowalskiego i Brauna. Ale nie z komitetem Komorowskiego.

– Do miasteczka przyjechaliśmy, bo nieważne, co rząd będzie chciał zrobić. I tak to sąd ma ostateczne zdanie. Oni, jak sami powiedzieli, są oddzielną kastą. Tacy niemieccy Ubermenschen, a my jak Untermenschen. Nie twierdzimy, że wszyscy sędziowie są skorumpowani i źli. Ale ci uczciwi nie mają odwagi przeciwstawić się tej korupcji – proszę to zapisać – mówi z przekonaniem.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • botus katowice(2016-10-02 20:29) Zgłoś naruszenie 2316

  Słomka to wariat ale w tym przypadku ma rację, to towarzycho wzajemnej adoracji trzeba rozgonić i wprowadzić czytelny i transparentny system naboru sędziowskiego i ich awansów. Dotychczas rządzili sędziowie rodem z późnego PRL, gdzie niemała część z nich skazywała w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku za roznoszenie "ulotek antypaństowych" karą bezwzględnego więzienia. A ci co przyszli.... no dokładnie działają według reguł "starych", inaczej nici z awansu, albo siedzą jako zwykli sędziowie w Sądach Rejonowych przez całą swoją karierę. A "nadzwyczajna kasta" różnych wipów sędziowskich i ich "ałtorytetów" śmieje się z ich uczciwości ........

  Odpowiedz
 • Alois Hudal(2016-10-02 21:35) Zgłoś naruszenie 205

  Sąd Najwyższy od dawna cierpi na uwiąd starczy i nieliczni niestarzy sędziowie tego generalnego obrazu nie są w stanie zmienić. Co drugie orzeczenie izby cywilnej to bełkot. Gwoli przykładu : dewastująca wykładnia 647 ( 1) k.c. gdzie w miejsce jednej patologii, to jest niepłacenia podwykonawcom, Sąd Najwyższy wygenerował inną, czyli naciąganie inwestora do wielokrotnej zapłaty za te same roboty budowlane. Trzeba było, by Sąd Okręgowy w Olsztynie łopatologicznie wyłożył ten mechanizm w pytaniu prawnym, by przyszło otrzeźwienie w roku 2016. A to tylko wierzchołek góry lodowej. W SN powinna być kadencyjność, potem stan spoczynku albo powrót do normalnego orzekania.

  Odpowiedz
 • trzeba nowego otwarcia(2016-10-03 05:20) Zgłoś naruszenie 106

  Zacznijcie od uwolnienia rynku usług prawnych. Nie da się robić reformy o obrębie ekipy, która była przez ostateni kilkadziesiąt lat tzw. "wymiarem sprawiedliwości".

  Odpowiedz
 • kauzyperda(2016-10-02 22:57) Zgłoś naruszenie 96

  Popieram

  Odpowiedz
 • Ziobro zrób tym porządek(2016-10-03 09:35) Zgłoś naruszenie 93

  Strzembosz ZAKPIŁ Z NAS , iż środowisko sędziowsko prokuratorskie samo się OCZYŚCI z PRL owskiego układu służb SB czy UB. Po 27 latach transformacji ustrojowej w Polsce, nastąpił Proces Umocnienia tych przestępczych struktur poprzez to, iż dzieci tych oprawców pełnią funkcję sędziów i prokuratorów. Dowodem są wydane wyroki przez TK czy SN, które doprowadziły np. do przedawnienia przestępstw gospodarczych, gnębienie dalej opozycji tym razem ekonomicznie, jak i nie skazanie Kiszczaka czy Jaruzelskiego i SB eków, którzy wydali rozkazy strzelając do nie winnych robotników....

  Odpowiedz
 • PRL(2016-10-04 14:49) Zgłoś naruszenie 31

  KASTA - ZA SKRADZIONY BATON 10 LAT, A ZA MILIONOWE PRZEKRĘTY ROK W ZAWIASACH

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane