Nikt się nie garnie do pracy w sądzie: Brakuje asystentów sędziów, protokolantów i sekretarzy

autor: Piotr Szymaniak05.12.2018, 07:12; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:20
Pracownicy sądów domagają się 1 tys. zł podwyżki od 1 stycznia 2019 r.

Pracownicy sądów domagają się 1 tys. zł podwyżki od 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

Niskie płace dla pracowników obniżają sprawność wymiaru sprawiedliwości. Dochodzi do ograniczenia liczby rozpraw, bo nie ma komu ich protokołować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (95)

  • Alb(2018-12-05 10:22) Zgłoś naruszenie 1338

    Strach przejść koło sądu bo będą chcieli Cię zatrudnić

    Odpowiedz
  • ex.pracownica(2018-12-05 07:53) Zgłoś naruszenie 12328

    a pogarda sędziów dla protokolantek ?my przychodzimy do pracy na 7,15 pracujemy do 16,00. Sędziowie 2/3 razy w tygodniu na 9,00, potem rozprawy do 14,00 i do domu...... Jako była pracownica sądu wiem, jedno: jest tam pogarda sędziów dla takich jak my i współczuję tym, co próbują dochodzić swoich praw w sądach.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • wieści z rejonu(2018-12-05 09:03) Zgłoś naruszenie 757

    To prawda. Nie ma ludzi. Owszem, są jeszcze jacyś kandydaci, ale marnej jakości. Problem nie pojawia się na etapie zgłaszania do konkursów (jeszcze ktoś się zgłasza - nie zawsze tylu, ilu potrzeba). Duży problem jest na etapie podpisywania umów. A zwłaszcza na etapie listy rezerwowej. Ludzie usłyszawszy, że 1800zł na rękę, a podwyżka za 3 lata, robią oczy i odchodzą. A lista rezerwowa, która w dniu rekrutacji zawiera nazwiska, po dwóch tygodniach okazuje się pusta. Łowy na pracownika Sądu to coś jak poszukiwanie jelenia w lasku podmiejskim. Czasem się z trudem znajdzie... ale potem się okazuje, że ten jeleń... to w użytku łoś. Nie ma płacy = nie ma pracownika.

    Odpowiedz
  • Powinno się powołać Nowe Stanowisko(2018-12-05 12:12) Zgłoś naruszenie 742

    tzw. Sługi Sądowego pracującego za miskę ryżu i kąt pod kaloryferem - bo taki nędzarz ( patrz płace) nie ma szans ani na rodzinę ani na jakiekolwiek mieszkanie.

    Odpowiedz
  • kokolino(2018-12-05 08:42) Zgłoś naruszenie 629

    Możecie sobie protestować. Pójdziecie na chorobowe, to potem to odrobicie. Pracowałem jako asystent sędziego to wiem jak to wygląda. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości nie mają żadnej siły przebicia. Nawet nie porównujcie się z policjantami czy pielęgniarkami w tej kwestii.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Zabrać immunitety i przywileje sędziom(2018-12-05 14:38) Zgłoś naruszenie 6214

    Podczas pracy w Sądzie, moje zarobki to praktycznie najniższa krajowa, dzieliło mnie 200 zł. W chwili obecnej mam własną działalność, jak wrócę pamięcią do tamtej wypłaty zaczynam wspominać z melancholią jak to kiedyś biednie się żyło. Pozdrawiam pracowników najniższego szczebla i współczuję wam bardzo. Odnośnie Sędziów niestety to co jest napisane powyżej jest prawdą - jest Pan i jego sługus co nie ma nic do gadania. Zdarzają się bardzo normalni sędziowie ale takich jest zaledwie 30-50% obsady danego Sądu (co niektórzy naprawdę czują się nadludźmi może z uwagi na immunitet i nieusuwalność). Problem jest jak musisz chodzić na salę z panem/panią co wyżej s.. niż **** ma. Do chwili obecnej odradzam pracę w Sądzie, między innymi z uwagi na złe traktowanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hehehe(2018-12-05 10:19) Zgłoś naruszenie 491

    Za takie pieniądze??? Dziwne, że ktokolwiek się dziwi?

    Odpowiedz
  • JP(2018-12-05 09:13) Zgłoś naruszenie 4310

    referendarze ? przecież oni wraz z corocznym wzrostem kwoty bazowej co roku mają podwyżki i to nie małe.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Iwona(2018-12-05 13:32) Zgłoś naruszenie 422

    Niewdzięczna robota za marne grosze więc co się dziwić.

    Odpowiedz
  • Alek(2018-12-05 11:21) Zgłoś naruszenie 3718

    A sedziowe dostana od 01.01.2019r. az 1000 zł podwyzki (i to nie oZUSowanej), za to cała reszta max 2,3% (max 80 zł ubruttowione) wg ustawy budzetowej. I teraz wiecie czemu malo zarabiacie - gros podwyzek idzie na wynagrodzenia sedziow (ok. 12 tys zl m-cznie), a dla reszty nie ma juz srodkow (2500 zł brutto m-cznie). Podobnie jest w calej budzetowce - w inspekcjach rzadowych nie ma komu pracowac!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • w Płocku do konkursu staje 100 chętnych osób......(2018-12-05 08:11) Zgłoś naruszenie 3228

    a i tak wybrany jest pociot,po znajomości.Gdzie więc brakuje ludzi?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jurek(2018-12-05 14:06) Zgłoś naruszenie 317

    Może zatrudnienie osadzonych z AŚ czy ZK rozwiąze problem?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • vip(2018-12-05 10:54) Zgłoś naruszenie 318

    a na rydzyka i jego fanaberie kasa jest ??? na nagrody rądu bo im się należy - tez ??? to o co tu chodzi ?? rozwalamy podstawy POLSKI ?????

    Odpowiedz
  • Emerytka(2018-12-05 15:33) Zgłoś naruszenie 270

    Jakie pensje takie i później emerytury, Czas szybko lci i szkoda pracowað za tak niskie wynagrodzenia.Jesteście wykształceni , to szukajcie nowych wyzwań dla siebie, więcej odwagi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • weiqop(2018-12-05 09:23) Zgłoś naruszenie 2726

    Jeżeli problemem są finanse, to do czasu ustalenia odpowiednich warunków finansowych dla pracowników sądownictwa, tak by stały się one atrakcyjne, sądy powinny sięgnąć po aplikantów do zawodów prawniczych. Większość z nich odbywa praktyki w sądach. Po co mają zajmować miejsca dla publiczności i tylko się przyglądać, skoro mogą wykonywać czynności protokolantów. Doświadczenie to docenią, gdy będą już samodzielnie występować przed sądem, reprezentując klientów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • blodbad(2018-12-05 14:50) Zgłoś naruszenie 254

    Premier powiedział coś o pracy za miskę ryżu? Powiedział. No, to do pracy.

    Odpowiedz
  • i-obserwator(2018-12-05 09:21) Zgłoś naruszenie 212

    ******** praca za ********* pieniądze . Kto ma się garnąć?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2018-12-05 16:27) Zgłoś naruszenie 1912

    Z ręką na sercu: kto chciałby pracować z sędzią Tuleja lub Żurkiem?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Natan(2018-12-05 09:08) Zgłoś naruszenie 18132

    W sądach skończyło się słodkie el dorado i tumiwisizm przeciąganie spraw w nieskończoność a rozpoczęła się prawdziwa praca w sadownictwie to święte krowy sądowe się obraziły i nie chce się im pracować !!!! Tym bardziej głębokie zmiany w Polskim sądownictwie są potrzebne i to natychmiast !!!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Danziger(2018-12-05 10:36) Zgłoś naruszenie 1825

    a przecież, obniżyć zarobki sędziów SN, NSA .Oni zarabiają nie mnie niż 15 tyś. .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz