statystyki

Uchwały samorządu notariuszy muszą być zaskarżalne

autor: Szymon Cydzik04.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:13
Doprecyzowania wymaga pojęcie „potrzeby organów samorządu”, na które są przeznaczone składki.

Doprecyzowania wymaga pojęcie „potrzeby organów samorządu”, na które są przeznaczone składki.źródło: ShutterStock

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie skargę w sprawie konstytucyjności przepisów pozwalających centralnemu organowi samorządu notariuszy ustalać wysokość składek.

Skarżący (na stronie TK podano jedynie inicjały) kwestionują zgodność z konstytucją art. 23 oraz art. 40 par. 1 pkt 8 ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91), które dają KRN uprawnienia do określania wysokości miesięcznych składek. Podnoszą, że uchwały rady w tej sprawie są wyjęte spod kontroli sądów. Jedynym sposobem ich uchylenia jest skarga ministra sprawiedliwości, jeśli uchwała jest niezgodna z prawem. Zdaniem skarżących sprawia to, że o prawach obywatela decyduje się na podstawie podustawowych aktów prawnych, choć konstytucja gwarantuje, że prawa i wolności mogą być ograniczane tylko na mocy ustawy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Rajska_Plaza(2018-12-04 15:26) Zgłoś naruszenie 51

  Notariat krakowski to patologia. W 2008 r. not. Adam Ziomek (jako członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie) pozytywnie zaopiniował powołanie na notariusza, syna not. Czesława Salagierskiego, oraz powołanie na notariusza córkę i zięcia not. Wandy Miłoszewskiej. W 2018 r. not. Czesław Salagierski i not. Wanda Miłoszewska weszli do komisji egzaminacyjnej, gdzie egzamin zdawał.... syn not. Adama Ziomka. W tej komisji na 51 osób egzamin notarialny zdało.... 9 osób. Zgadnijcie, czy egzamin notarialny zdał syn A. Ziomka ?

  Odpowiedz
 • Wilus(2018-12-04 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy będa rozliczane samorządy za przewaly dokonane wspólnie z gminami i starostwami podlaskie dokonując grabiezy mspadkobierców.

  Odpowiedz
 • ZZ(2018-12-04 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  Należy przypomnieć, że skarżący do TK LZ był jednym z twórców ustawy Prawo o notariacie, aktywnym, bardzo rozpoznawalnym członkiem samorządu notarialnego zarówno w Radzi Izby Notarialnej w Warszawie, jak Krajowej Rady Notarialnej - wówczas jakoś mu przepisy ustawy nie wydawały się niezgodne z Konstytucją i jako członek organów samorządu w pełni je respektował.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane