statystyki

Uchwały samorządu notariuszy muszą być zaskarżalne

autor: Szymon Cydzik04.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:13
Doprecyzowania wymaga pojęcie „potrzeby organów samorządu”, na które są przeznaczone składki.

Doprecyzowania wymaga pojęcie „potrzeby organów samorządu”, na które są przeznaczone składki.źródło: ShutterStock

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie skargę w sprawie konstytucyjności przepisów pozwalających centralnemu organowi samorządu notariuszy ustalać wysokość składek.

Skarżący (na stronie TK podano jedynie inicjały) kwestionują zgodność z konstytucją art. 23 oraz art. 40 par. 1 pkt 8 ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91), które dają KRN uprawnienia do określania wysokości miesięcznych składek. Podnoszą, że uchwały rady w tej sprawie są wyjęte spod kontroli sądów. Jedynym sposobem ich uchylenia jest skarga ministra sprawiedliwości, jeśli uchwała jest niezgodna z prawem. Zdaniem skarżących sprawia to, że o prawach obywatela decyduje się na podstawie podustawowych aktów prawnych, choć konstytucja gwarantuje, że prawa i wolności mogą być ograniczane tylko na mocy ustawy.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Rajska_Plaza(2018-12-04 15:26) Zgłoś naruszenie 51

  Notariat krakowski to patologia. W 2008 r. not. Adam Ziomek (jako członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie) pozytywnie zaopiniował powołanie na notariusza, syna not. Czesława Salagierskiego, oraz powołanie na notariusza córkę i zięcia not. Wandy Miłoszewskiej. W 2018 r. not. Czesław Salagierski i not. Wanda Miłoszewska weszli do komisji egzaminacyjnej, gdzie egzamin zdawał.... syn not. Adama Ziomka. W tej komisji na 51 osób egzamin notarialny zdało.... 9 osób. Zgadnijcie, czy egzamin notarialny zdał syn A. Ziomka ?

  Odpowiedz
 • Wilus(2018-12-04 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy będa rozliczane samorządy za przewaly dokonane wspólnie z gminami i starostwami podlaskie dokonując grabiezy mspadkobierców.

  Odpowiedz
 • ZZ(2018-12-04 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  Należy przypomnieć, że skarżący do TK LZ był jednym z twórców ustawy Prawo o notariacie, aktywnym, bardzo rozpoznawalnym członkiem samorządu notarialnego zarówno w Radzi Izby Notarialnej w Warszawie, jak Krajowej Rady Notarialnej - wówczas jakoś mu przepisy ustawy nie wydawały się niezgodne z Konstytucją i jako członek organów samorządu w pełni je respektował.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane