statystyki

Notariusze także muszą mieć prawo do sądu

autor: Szymon Cydzik05.12.2018, 16:00
Zdanie odrębne złożył sędzia Stanisław Rymar, stwierdzając, że postępowanie powinno być umorzone w całości

Zdanie odrębne złożył sędzia Stanisław Rymar, stwierdzając, że postępowanie powinno być umorzone w całościźródło: ShutterStock

Przepisy umożliwiające ministrowi sprawiedliwości zaskarżanie uchwał Krajowej Rady Notarialnej do Sądu Najwyższego nie mogą blokować ich kontroli w sprawach cywilnych – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Skarga została złożona przez dwoje notariuszy z Warszawy. Zostali oni pozwani przez stołeczną izbę notarialną o zapłatę składek i w trakcie postępowania próbowali kwestionować zgodność z prawem uchwały KRN określającej ich wysokość.

Sąd I instancji odmówił ich incydentalnej kontroli, powołując się na art. 47 prawa o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91). Przewiduje on, że jedynie zgodność uchwał KRN z prawem może bowiem badać tylko Sąd Najwyższy na wniosek ministra sprawiedliwości. Sąd II instancji podtrzymał to stanowisko, uznając że uwzględnienie wniosku pozwanych byłoby tworzeniem nowej normy, czego zaniedbał ustawodawca.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mecenas(2018-12-05 17:56) Zgłoś naruszenie 181

  wielkie brawa dla Trybunału Konstytucyjnego ! oj posypią się teraz pozwy przeciwko Radą Izb Notarialnych..., to co niektóre wyczyniały...., a jak niszczyły innym życie...., będzie rewanż !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nepotyzm_notariaty_Krakow(2018-12-05 17:51) Zgłoś naruszenie 181

  Brawo - czas skończyć z nepotyzmem w notariacie. Np. w 2018 r. egzamin notarialny w Izbie Krakowskiej zdało.... 16 osób na 100, mimo wydłużonej o rok aplikacji notarialnej. Czyli, lepiej skrócić aplikację o rok. Oczywiście egzamin notarialny zdał syn notariusza Adama Ziomka, ale nie ma co się dziwić, bo w komisji jako członkowie byli not. Wanda Miłoszewska (której córka i zięć są notariuszami - wcześniej - w ramach RiN pozytywnie zaopiniowani przez m.in. Adama Ziomka) i not. Czesław Waldemar Salagierski (którego syn - Tomasz Salagierski został wcześniej - w ramach RiN pozytywnie zaopiniowany przez m. in. Adama Ziomka)

  Odpowiedz
 • Jakub(2018-12-05 22:58) Zgłoś naruszenie 110

  Przemiany społeczno-polityczne jakie nastąpiły w Polsce po 1989 r., spowodowały, że Ustawodawca zaniedbał "notariat" i utworzyła się tam swoista KLIKA. Zmiany w notariacie, począwszy od 2006 r. ostatecznie zakończywszy się Ustawa DEKOMUNIZACYJNĄ w dostępie do zawodu Notariusza w 2013 r., ale pozostały resztki ...., np. to do czego doprowadził skargą konstytucyjną not. L. Zabielski, że ostateczna likwidacją NEPOTYZMU - i tu walka toczy się w Izbie Notarialnej w Krakowie, przeniesiona do komisji II stopnia d/s egzaminu notarialnego --- ale i tu możliwe są dalsze postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie i NSA.....

  Odpowiedz
 • Zadowolona(2018-12-05 23:51) Zgłoś naruszenie 60

  PEŁNA TREŚĆ WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO: "Art. 47 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2017 r. poz. 2291 oraz z 2018 r. poz. 398, 723, 1496, 1629 i 1669) rozumiany w ten sposób, że przewidziany w nim nadzór judykacyjny Sądu Najwyższego nad uchwałami organu samorządu notarialnego wyklucza uwzględnienie przez sąd sprzeczności z prawem uchwał organu samorządu notarialnego w postępowaniu w sprawie przysługujących notariuszowi praw lub wolności, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 77 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane