Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

autor: Emilia Świętochowska26.11.2018, 07:49; Aktualizacja: 26.11.2018, 08:33
działka

Eksperci chwalą propozycję odejścia od klasyfikowania nieruchomości jako rolnych na podstawie zapisów ewidencji gruntów i budynków.źródło: ShutterStock

Grunt rolny do 1 ha znów będzie można sprzedać mieszczuchowi. Inwestorzy łatwiej kupią też od rolników ziemie położone w administracyjnych granicach miast.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • PARANOJA?(2018-11-26 09:16) Zgłoś naruszenie 525

    Absurd?Rolnicy masowo kupują mieszkania w miastach.Ale mieszczuch już nie może kupić ziemi ornej lub lasu na wsi.I to wymyślił PIS?.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2018-11-26 17:58) Zgłoś naruszenie 320

    a podrapać sie po tyłku na własnej działce mogę, czy też muszę mieć pozwolenie, i to ma być wolny kraj, że nie można decydować o swoje własności, litości, komuno wróć

    Odpowiedz
  • gość(2018-11-26 09:02) Zgłoś naruszenie 311

    A co z reprywatyzacją ? Część gruntów wystawionych na sprzedaż objętych jest roszczeniem byłych właścicieli. Po odrzuceniu projektu ustawy reprywatyzacyjnej pana Jakiego cisza w tej materii jak makiem zasiał. A przecież bez niej stosunki własnościowe nadal budzić będą wiele kontrowersji i nieporozumień a sprawy sądowe będą się ciągnęły latami. Czas się zabrać za reprywatyzację tym bardziej ,że sytuacja finansowa kraju jest bardzo dobra. Polska jako jedyny kraj nie przeprowadziła reprywatyzacji !!!!!!!! O czym to świadczy ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mieszko(2018-12-04 14:44) Zgłoś naruszenie 70

    a co robić jak jest działka pastwisko na terenie miasta a pow. wynosi 1,10 ha ! Miejscowy rolnik chce działkę za darmo bo wypasa dwie kozy a pieniędzy nie ma! W studium jest w połowie tylko pod zabudowę a reszta rolne! Kupiec na całość ale nie jest rolnikiem! A na terenie miasta mieszkań brak! A kozy ( i teraz doszedł koń) pasą się spokojnie i nogi moczą w rzece! Wot wsio!

    Odpowiedz
  • zawłaszczanie ziem wiejskich(2018-11-26 11:12) Zgłoś naruszenie 33

    wszystko ok.z ta ustawa za wyjatkiem tego,ze powinno dotyczyc to terenow ewidenie miejskich,a nie terenow wiejskich- czyli aktualnych i bylych gmin wiejskich.bo granice administacyjne miasta mozna przeciez szybko zmienic.nieprawdaz? bowiem na takiej zasadzie bowiem mozna zajac wszystkie wsie I to charakter gruntu powonien decydowac o jego przeznaczeniu ,a nie zadne plany zagospodarowania przestrzennego.grunt orny miesjki trzeba 5 lat szykowac do budowy.jest to zwykla grabiez ziem nalezacych do wsi.Przypominam,ze nie da sie rozpoczac budowy na wiekszosci tych terenow,bowiem teren rolny nie jest wymyslem rolnikow tylko wymyslem maki natury.

    Odpowiedz
  • hahahha(2018-11-26 10:56) Zgłoś naruszenie 36

    Spod żadnego reżimu nie wylacza gruntow rolnych lezacych w miastach.Niczego ustawa nie zmienia,bowiem dzisiaj kazdy moze nabyc ziemie rolne i na wsi i w miescie bez zbednych ograniczen.Tylko,ze obszar ten wynosi do 2 ha ,a teraz zmniejszony zostal do 1 ha. tereny rolne powinny byc kupowane wylacznie w Agencji Rolnej bowiem tereny miast poszerzaja sie na wszystkie wsie i jest to kolejne uwlaszczenie ziem rolnych. w miastach tereny gruntow rolnych powinny byc przeznaczane pod zalesianie glownie plus pod inwestycje budowlane (w bardzo ograniczonym zakresie). plany zagospodarowanie przestrzennego powinny byc wykluczone na ziemiach rolnych glownie w miastach po to by ziemia nie osiagnela kolosalnej ceny i po to by polska nie stala sie krajem betonu i fatalenj architektury pozbawionej lasow i wsi.Przypominam,ze wiekszosc gmin warszawskich to sa wsie.Nalezaloby je odlaczyc od warszawy wreszcie.

    Odpowiedz
  • pos(2019-01-18 13:15) Zgłoś naruszenie 20

    Czas to pieniądz! Jeszcze pożyję 2-3 lata , czy do tego czasu przepisy się ukażą!

    Odpowiedz
  • taka prawda(2018-11-26 11:32) Zgłoś naruszenie 23

    Ziemie rolne czy ziemie skarbu państwa wszedzie na swiecie podlegaja szczegolnym obostrzeniom co do ich zbywania.w przypadku ziem rolnych w polsce glownym nie rozwiazanym problemem jest pozabwienie mozliwosci nabywania ziem przez rodzine rolnika indywidualnego- taki byl zamysl koministow i tego nikt nie zminil.co powoduje ,ze wiekszosc ludnosci wiejskiej zaprzestaje swpjej rolniczej dzialalnosci. 2) cena takiej ziemi ustalana jest odgornie i ustawowo .nie ma tu zadnej gry rynkowej i spekulacji gminnych. 3) ziemie moze nabyc kazdy ovywatel,ale pierwszenstwo maja zawsze rolnicy i ich rodziny,bowiem gospodarstwa sa zawsze rodzinne. Tak wiec przemianowanie terenow z rolne powoduej,ze sa to automatycznie ziemie skarbu panstwa o rzekomo nie rolnym charakterze ( co jest bzdura). takze ustawa jest niedopracowana.Okreslenie wlascieciela ziemi powinno byc jasne- Skarb Panstwa,absolutnie zadna gmina.i ustawowe okre3slenie ceny takich gruntow na terenie calego kraju. tak wygladaja te ustawy w calej Ue i USA. ludzie maja dosyc tych smiesznych korupcyjnych gmin w rozkradaniu tego co i tak jest wiejskie i widac golym okiem. Wiekszosc mieszczuchow zyje iluzja ,ze taka ziemie teraz nabedzie.I gleboko sie rozczaruja.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • na logike(2018-11-26 23:40) Zgłoś naruszenie 10

    developerow chca wpuscic bo to oni maja pieniadze a jaki szary mieszczuch ma na hektar ziemi pod miastem?

    Odpowiedz
  • AS(2018-11-26 16:25) Zgłoś naruszenie 11

    to chory kraj juz od dawna w tej materii ja od 1979 od smierci mojej mamy nie jestem wstanie odziedziczyc 2 hektarowego gospodarstwa rolnego poniewaz w momecie smierci nie spełniałem kilku warunków chyba 5ciu i co wy na to , co to za ustawa esbecka i do dzis nie zniesiona zadne zasiedzenie nie wchodzi w gre . pozdrawiam tworzacych absurdalne ustawy

    Odpowiedz
  • POŚREDNIK(2019-05-03 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    MAM 30 HA ROLI W MIESCIE PRZY OBWODNICY POŁUDNIOWEJ GDAŃSKA, I NIE MAM KOMU SPRZEDAĆ.TAKĄ MAMY USTAWĘ

    Odpowiedz
  • ja(2018-11-26 22:07) Zgłoś naruszenie 02

    "Najnowsza wersja projektu zmian przewiduje też całkowite wyłączenie spod reżimu ustawy gruntów rolnych leżących w granicach administracyjnych miast. Dzięki temu łatwiejsze stanie się pozyskiwanie ich pod inwestycje mieszkaniowe. Według szacunków resortu inwestycji i rozwoju grunty rolne zajmują w sumie ok. 42 proc. powierzchni miast. Analogicznie obostrzenia przestaną obejmować ogródki przydomowe." pogratulować znajomości ustawy o ochronie gruntów rolnych w obecnym brzmieniu - grunty klasy I-III nie wymagają zgody Ministra na zmianę przeznaczenia w mpzp w górnicach administracyjnych miast - mówi o tym obecny art. 10a ustawy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz