statystyki

SN zniósł ograniczenie w sprzedaży ziemi rolnej

autor: Patryk Słowik10.09.2018, 07:17; Aktualizacja: 10.09.2018, 07:21
Jakość przepisów ograniczających obrót ziemią rolną budzi ogromne zastrzeżenia

Jakość przepisów ograniczających obrót ziemią rolną budzi ogromne zastrzeżeniaźródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której obywatel angażuje środki w nabycie nieruchomości rolnej, a po jednej decyzji ustawodawcy zostaje z niewiele dla niego wartym gruntem. Takie wnioski wynikają z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa, która zawisła na wokandzie, jest związana z kontrowersyjną ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585). Jej kluczowym postanowieniem było wprowadzenie zasady, że każdy, kto kupił bądź otrzymał ziemię po 30 kwietnia 2016 r., musi ją osobiście uprawiać przez 10 lat, a przekazanie jej innym osobom (nie tylko w drodze darowizny czy sprzedaży, ale nawet jej wydzierżawienie) przed upływem tego terminu wymaga zezwolenia sądu.

I to udzielanego tylko wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że „konieczność dokonania takiej czynności wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy”.

Mówiąc krótko: kto nabył ziemię rolną po 30 kwietnia 2016 r., powinien ją uprawiać, a nie nią handlować.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • rolnik(2018-09-10 09:18) Zgłoś naruszenie 11011

    Niech się odczepią od prywatnej własności?Co tęsknią za KOMUNĄ?Obrót ziemią rolną dla Polaków powinien być bez ograniczeń,zakazów i nakazów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wiola(2018-09-10 11:24) Zgłoś naruszenie 450

    Sygn. akt III CZP 32/18 -------- Sąd Najwyższy uznał, że ograniczenie nie dotyczy nieruchomości sprzed 30 kwietnia 2016 r. W Pozostałym zakresie pełen ZAKAZ utrzymany . . . Redaktorze Słowik --- zmieńcie szybciutko temat artykułu....

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-09-10 11:46) Zgłoś naruszenie 381

    Sposób opisu uchwały to MASAKRA. Owszem, Gazeta prawna poradziła sobie nieco lepiej niż RP, ale w obu przypadkach czytając odczułem zażenowanie. Opisując uchwałę należy BEZWZGLĘDNIE opisywać to, co w kazusie JEST. Nie wnioskować za daleko do stanów prawnych, które nie były objęte pytaniam prawnym. I nie przeceniać Trójki. To nie uchwała Izby ani nie Zasada.

    Odpowiedz
  • mecenas(2018-09-10 11:14) Zgłoś naruszenie 331

    Witajcie w Polsce ! W Gazecie Prawnej piszą, że "odblokowali", a w Rzeczpospolitej piszą, że "utrzymali" zakaz

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • to teraz już nowelizują bez zawieszania?(2018-09-10 11:59) Zgłoś naruszenie 268

    SN powinien na podstawie art 755 kpc wydać jakąś nowelizację do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Oczywiście jako zabezpieczenie powództwa. I następnie pytanie do TSUE, czy przypadkiem praworządność nie została naruszona.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-10 18:49) Zgłoś naruszenie 227

    Kaczyński i jego spółka / czyt. poplecznicy , rażąco naruszyli konstytucyjne prawo własności . Robią z tym krajem co chcą kosztem obywateli. To są barbarzyńcy konstytucyjni a Witosa mają w t..ku podobnie jak rolników na wsi. Miną wybory i rolnicy obudzą się z ręką w nocniku ,tylko uprzednio muszą na PIS zagłosować. Wara od własności prywatnej ...............................!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-09-10 11:43) Zgłoś naruszenie 201

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2018 r. ​Ograniczenia wynikające z art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1405) nie mają zastosowania do osoby zbywającej nieruchomość, która uzyskała przysądzenie jej własności po dniu 30 kwietnia 2016 r., w egzekucji z nieruchomości wszczętej przed tą datą.

    Odpowiedz
  • Oooops(2018-09-10 18:08) Zgłoś naruszenie 190

    Tytuł : "W Warszawie rozdają za darmo samochody !" Oooops... nie w Warszawie, tylko w Moskwie, nie samochody, tylko rowery i nie rozdają, tylko kradną ... Redaktor na dywanik !

    Odpowiedz
  • re(2018-09-10 17:38) Zgłoś naruszenie 170

    Ile jeszcze czasu potrzeba na poprawienie tego absurdalnego i rażąco mylnego tytulu?

    Odpowiedz
  • fr(2018-09-11 08:51) Zgłoś naruszenie 141

    Będzie trzeba po objęciu władzy uchwalić ustawę uchylająca wszytskie ustawy wprowadzone przez pis. I zacząć porządnie z uwzględnieniem zasad ekonomii i poszanowanioa ludzi pracujących pisać dobre ustawy

    Odpowiedz
  • realista(2018-09-11 09:37) Zgłoś naruszenie 131

    Procesy legislacyjne PIS-u to dno jako oczywistość oczywista. Dobra legislacja PIS to temat dla nich nieznany. Potwory legislacyjne - barbarzyńcy konstytucyjni.

    Odpowiedz
  • wazne!(2018-09-11 20:41) Zgłoś naruszenie 23

    wazne jest tez to,ze cenq ziemi rolnej z gusu uniemozliwia prowadzenie gospodarki rolnej,bo rolnik potrzebuje wielu ha i nie stac go na zaplacenie takiej ceny,wiec bierze ogromne kredyty. Cena powinny byc symboliczne.Przelicznikiem za ha ziemi bylo i powinno byc cena tony zboza- 500-700 zl. a dlaczego? a no dlatego by nikt tej ziemie nie mogl sprzedac za cene wyzsza. celem UE jest to by polowa jej powierzchni byla lasem,terem zielonym i ida na to pieniadze warte biliony by ziemia byla w rekach rolnikow.Czyli tych ,ktorzy albo daja plody rolne,albo godza sie na prowadzenie gospodarki ekologicznej.wtedy nie trzeba bedzie 100 mld na renowacje piecow do ogrzewania.

    Odpowiedz
  • na nie(2018-09-11 20:31) Zgłoś naruszenie 18

    Ziemia rolna powinna byc wylacnie dla rolnikow.A przede wszystkim dla ich rodzin,bo gospodarka rolna opiera sie na gospodarastwie rodzinnym. Komunisci wywlaszczyli rolnikow z ich wlasnosci i pozbawili wszustkich czlownkow rodziny ich zieni i dostepu do ziemi rolnej czas to zmienic.Oddali ziemie jakioms rolnikom indywidualnym nie mjacym nic wspolnego z rolnictwem jak ntylko nabede ziemie za 500zl i chca sprzedac ja za milion. obrot ziemnia rolna powinien byc zakazany.tranzakcje sa nielegalne i niewazne.Bo jak moze byc wazme co za co zaplacilo sie grosze a zbija kokosy warte miliony.nie nie i jeszcze raz nie rolnicy i domownicy.i tyle.

    Odpowiedz
  • prawda o ziemiach rolnych(2018-09-12 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    powszechnie znana metoda na wywlaszczenie rolnikow z ich wlasnosci byla parcelacja ziemie rolnej ( podzial na mniejsze dzialki pod rzekomo "slusznym" celem - jakim bylo budowanie osiedli dla kazdego.co prawda malo,ale kazdy tyle samo. nie mozna parcelowac dzialek rolnych na terenie ue.1 ha albo wcale.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawda o ziemiach rolnych(2018-09-12 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim to wszystkie ziemie rolne skarbu państwa są własnością jednje grupy spolecznej,dawnej szlachty i pozniej chlopow - dzisiaj zwanych rolnikami.Ziemie te przez pokolenia byly wielokrotnie kupione przez nich.Potem zostali oni tej ziemi ,a raczej prawa wlasnosci do niej pozbawieni na rzecz skarbu panstwa.Potem pozornie przywroceni w prawach,bo przeciez mozna ponosc wykupic z powrotem swa wlasnosc od skarbu panstwa. Problem z ziemia rolna jest taki,ze nie jest ona wlasnoscia skarbu panstwa tylko wlasnoscia rolnikow i ich rodzin,ktorzy kolejny raz przez kolejne pokolenie musza juz z powrotem kupowac,czyli jeszcze raz placic za swa wlasnosc. Wywlaszczanie rolnikow ich wlasnosci trwa od momentu wejscia do wladzy PRL i lewicy poprzez: - pozbawienie prawa do ziemi rodziny rolnej (domownikow) - rolnik za rente na starosc musi oddac ziemie darowizna na rzecz jednej osoby z rodziny,reszta nie ma nawet prawa do spadku- koszmarek konstytucyjny - stosowanie ograniczen w dostepie do ziemie dla czlownkow rodziny rolnej- wyksztalcenie rolnicze i inne dryblingi -przylaczanie wsi do miast - podwyzszanie cen ziemi rolnej- cena wzrosla 100 krotnie -dopuszczanie do wykupu ziemie "kazdego"- realnie osoby te nabywaja grunty nalezace do kogos innego -plany zagospodarowanie przestrzennego- gmina tworzy przetargi na ziemie,a nie ARImar Sa to dzialania majace na celu ograniczenie liczby osob majacych dostep do ziemi wbrew jakiemukolwiek prawu i logice. Dodac trzeba ,ze za kazdy hektar ziemie rolnik placi przez 1 pokolenie ok 1 mln zl.I kazdy m2 ziemi rolnej byl kupiony przez jedna i ta samo grupe spoleczna. Mysle,ze czasy koszmarnego prl-u czas skonczyc na zawsze i przwyrocic polska szlachte ,a oprzede wszystkim rodziny do ich wlasnosci. Nie da sie spowodowac,ze na ziemie nie bedzie roslo zboze czy las zadnym przepisem i nakzem administracyjnym. Tak wiec rzekomy przywilej rolnikow nie wynika z niczego.

    Odpowiedz
  • cd12(2018-09-15 21:36) Zgłoś naruszenie 01

    Spróbujcie kupić Ziemię rolniczą w Niemczech, Danii, Holandii i innych zachodnich- ten Sędzia powinien mieć obowiązek zakupienia tam Ziemi dla Polaków.

    Odpowiedz