statystyki

SN: Liczy się choroba, a nie formalności związane ze zwolnieniem lekarskim

autor: Patryk Słowik21.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:59
Artykuł 117 par. 2a kodeksu postępowania karnego stanowi, że usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonych wymaga przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego.

Artykuł 117 par. 2a kodeksu postępowania karnego stanowi, że usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonych wymaga przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego.źródło: ShutterStock

 Fakt, że podsądny nie przedłożył we właściwy sposób zaświadczenia od lekarza, nie upoważnia do przeprowadzenia czynności bez jego udziału i wydania wyroku na podstawie odczytania wyjaśnień z postępowania przygotowawczego. Uznał tak Sąd Najwyższy.

Artykuł 117 par. 2a kodeksu postępowania karnego stanowi, że usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonych wymaga przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Podsądny przedłożył najpierw zaświadczenie od lekarza niebędącego sądowym, a następnie od tego samego lekarza ze swoistego rodzaju kontrasygnatą lekarza sądowego.

Sąd powszechny uznał to za niespełnienie wymogów i wydał wyrok mimo nieobecności oskarżonego. Kasację wniósł prokurator generalny. Sąd Najwyższy przyznał mu rację. Wyjaśnił, że art. 117 par. 2a k.p.k. nie wyłącza stosowania art. 117 par. 2 k.p.k., który nie pozwala na przeprowadzanie czynności bez udziału strony z powodu ujawnionych innych, wyjątkowych przyczyn jej niestawiennictwa.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane