statystyki

Prezydenckie wsparcie dla sybiraków. Deportowani otrzymają jednorazowe świadczenie

autor: Piotr Szymaniak15.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.11.2018, 07:30
To już trzecia próba przyjęcia ustawy o pomocy sybirakom

To już trzecia próba przyjęcia ustawy o pomocy sybirakomźródło: ShutterStock

Minimum 2,4 tys. zł jednorazowego świadczenia dostaną osoby, które w latach 1939–1956 przymusowo deportowano w głąb Związku Radzieckiego – wynika z projektu ustawy skierowanej do Sejmu przez Kancelarię Prezydenta RP.

Na wsparcie mogą liczyć osoby, które przebywały w niewoli, w obozach internowania, więzieniach czy gułagach. O ile nie dostały wcześniej z tego tyłu zadośćuczynienia lub odszkodowania od Skarbu Państwa na podstawie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2099).

Od 1991 r. na podstawie tych przepisów wypłacono odszkodowania prawie 70 tys. sybiraków, w średniej wysokości nieco ponad 16 tys. zł. Jednak dotychczasowe rekompensaty wypłacane przez państwo z tytułu prześladowań ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane