statystyki

Nowa kasta? Grzegorz Furmankiewicz, członek KRS, rekomendowany prezydentowi do awansu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 07.11.2018, 09:30
Zdaniem Pawła Styrny, członka KRS, rada powinna się tą sprawą zająć, gdyż jej zadaniem jest stanie na straży niezawisłości sędziów.

Zdaniem Pawła Styrny, członka KRS, rada powinna się tą sprawą zająć, gdyż jej zadaniem jest stanie na straży niezawisłości sędziów.źródło: ShutterStock

Grzegorz Furmankiewicz, sędzia Sądu Rejonowego w Jaśle i członek Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), został przez ten organ rekomendowany prezydentowi do powołania na stanowisko w sądzie wyższego rzędu.

O tym, że stara się o awans, DGP informował jako pierwszy w czerwcu br. Start członka KRS w konkursie wzbudził kontrowersje w środowisku. Padały zarzuty, że to przykład tworzenia nowej kasty złożonej z sędziów wybranych przez polityków i wskazanych przez ministra sprawiedliwości.

Na wczorajszym posiedzeniu KRS rozpatrywała kilka konkursów na wolne stanowiska sędziowskie, w tym m.in. na wakaty w Sądzie Okręgowym w Krośnie. Udział w nim wzięło pięciu kandydatów, z czego dwóch uzyskało rekomendację KRS. Byli to Grzegorz Furmankiewicz oraz Janusz Kmiecik, sędziowie Sądu Rejonowego w Jaśle. Obaj zostali delegowani przez resort sprawiedliwości do Sądu Okręgowego w Krośnie, gdzie objęli funkcje odpowiednio prezesa tego sądu oraz wiceprezesa. Obaj w cuglach wygrali wczoraj głosowanie w radzie. Co istotne, choć podkreślano walory obu sędziów, nie podano powodów, dla których członkowie KRS uznali właśnie tę dwójkę za lepszą od pozostałych kandydatów. Podczas referowania sylwetek Furmankiewicza oraz Kmiecika nie poinformowano, czy sędziowie ci uzyskali poparcie kolegium sądu oraz przez zgromadzenie sędziów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • frgga (2018-11-07 09:58) Zgłoś naruszenie 413

    Według nomenklatury niejakiej Mazurek - lepszy koleś.

    Odpowiedz
  • wnerw(2018-11-07 10:18) Zgłoś naruszenie 376

    mierny ale wierny...

    Odpowiedz
  • Kowalski(2018-11-07 13:25) Zgłoś naruszenie 365

    Brawo PiS. Reforma w stylu "wsadźmy swoich, gdzie się da" to jest zdecydowanie to, czego potrzeba Polkom i Polakom w kwestii wymiaru sprawiedliwości. Już widzę oczami wyobraźni, jak wszystkie sprawy sądowe w ten sposób znacznie przyspieszą, a wyroki stają się sprawiedliwsze, lepsze i w ogóle. Nic tylko cieszyć się i kupić do domu obrazek wodza.

    Odpowiedz
  • dsf(2018-11-07 10:47) Zgłoś naruszenie 353

    A miało być tak pięknie...

    Odpowiedz
  • LENIN wiecznie zywy ... (2018-11-07 10:22) Zgłoś naruszenie 3512

    Potwierdza się hasło przewodnie PIS-Bolszewików w Polsce … ".T.E.R.A.Z. Q.u.**** M.Y. " Guru Bolszewików CCCP zawsze mówił … "KADRY Towarzysze, Kadry … "

    Odpowiedz
  • Jak(2018-11-07 16:16) Zgłoś naruszenie 2910

    Nie mieli poparcia ani kolegium ani zgromadzenia. Pozostali kandydaci byli merytorycznie wielokrotnie lepsi. I co? Jak o. Tzw suwerenie wie lepiej!!!

    Odpowiedz
  • Wer(2018-11-07 17:46) Zgłoś naruszenie 211

    Może daltego, że Kmiecik jest już prezesem SO Krosno, a Frankiewicz wice prezesem?

    Odpowiedz
  • jijp(2018-11-08 19:54) Zgłoś naruszenie 90

    @dobranoc oczywiście że to też było naganne, Ale miało być lepiej?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dobranoc(2018-11-08 08:33) Zgłoś naruszenie 816

    Beata Morawiec członek Rady od 18 marca 2002 r. do 18 marca 2006 r. Jak dostała się do KRS była: sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa – Podgórza w Krakowie, a od 6 listopada 2002 r. awansowała na sędzię Sądu Okręgowego w Krakowie Tak bawiła się "stara KRS". Teraz jest pani Morawiec szefową stowarzyszenia sędziów "Themis"... Kolejne "przypadki" obrońców demokracji ludowej, a było ich trochę wkrótce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Trybson(2018-11-10 16:02) Zgłoś naruszenie 20

    skoro jak w innym przypadku dla tzw. krs wielka ilość uchylonych orzeczeń daje rękojmię niezależności kandydata od środowiska, które reprezentuje... a nie jego dowodzi słabości i jakości orzekania... to nad czym tu deliberować... zresztą... to akurat dobrze znane obecnemu składowi krs uwarunkowania ...a szczególnie przewodniczącemu... brakuje li tylko deliktów dyscyplinarnych,,,

    Odpowiedz