statystyki

Resort przyznaje: W sądach nie jest dobrze

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2018, 08:47; Aktualizacja: 06.11.2018, 08:53
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest „wysoki wpływ spraw w proporcji do liczby orzeczników i co z tym związane, rosnące ich obciążenie”.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest „wysoki wpływ spraw w proporcji do liczby orzeczników i co z tym związane, rosnące ich obciążenie”.źródło: ShutterStock

Czas trwania postępowania sądowego się wydłużył, a pozostałości wzrosły – przyznaje w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. A to oznacza, że słusznie środowisko sędziowskie od dłuższego czasu alarmuje o pogarszającej się z roku na rok sytuacji w sądach powszechnych.

Z pisma wynika, że najgorzej jest w sądach apelacyjnych oraz w pionie cywilnym w sądach rejonowych. Ale tak naprawdę wszędzie sytuacja się pogorszyła. „Jak wynika z danych statystycznych w zakresie wpływu i pozostałości w sądach apelacyjnych, okręgowych i rejonowych w głównych kategoriach spraw (…) oraz danych odnośnie przeciętnego czasu trwania postępowania w latach 2015–2018 w głównych kategoriach spraw, wydłużył się czas trwania postępowania sądowego (…), wzrosły również pozostałości. Podobnie sytuacja wygląda w pionie gospodarczym” – przyznaje wiceminister Piebiak.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Baba dziada(2018-11-06 12:28) Zgłoś naruszenie 4912

    O to dobra zmiana. Ale ciemny naród nadal w to wierzy. A będzie jeszcze gorzej o czym pisałam już rok temu. Niech jeszcze odejdzie z 30% urzędników sądowych i w końcu będzie dawno oczekiwany paraliż.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-11-06 09:16) Zgłoś naruszenie 4511

    Czyli reforma sądownictwa albo nic nie dała, albo wręcz pogorszyła sytuację..... CBDP ( co było do przewidzenia)..... 😁

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • .(2018-11-06 11:19) Zgłoś naruszenie 4411

    Trudno nie odnieść wrażenia, że ministerstwo robi wszystko, żeby sądownictwo się kompletnie zawaliło.

    Odpowiedz
  • logik(2018-11-06 14:31) Zgłoś naruszenie 3234

    Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać z lądowaniem za kratkami, to nic się nie zmieni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fakty(2018-11-06 14:25) Zgłoś naruszenie 2726

    a kiedykolwiek po 1944 roku było dobrze ? ...chyba tylko dla ludzi stalina, którzy powołali rząd tymczasowy i sądy w nowym państwie zwanym PRL. Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się również obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachnika w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2018-11-06 17:03) Zgłoś naruszenie 2223

    To są sądy? Sędzia w sądzie pracy wie lepiej gdzie pracowałem i na jakich stanowisku, nie bierze pod uwagę zeznań świadków bo on wie lepiej i jest niezawisły. Po to jestem w sądzie aby się dowiedzieć że nie tam pracowałem przez 30 lat tylko tam gdzie sąd wykazał, nie ważne dowody ekspertów? To kpina z prawa dla obywateli. Pogonić kastę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • powód opóźnień(2018-11-06 12:32) Zgłoś naruszenie 213

    Napiszcie o ok. 1 mln spraw rocznie przekazywanych przez e-sad z byle powodu (lub nawet bez powodu) do sądów cywilnych które tym zostały zapchane.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ghg(2018-11-06 14:34) Zgłoś naruszenie 1610

    W zeszłym roku przed Wigilią , miałem kolizję z pijanym w sztok "kierowcą". Sprawa do Sądu skierowana przez policję zaraz po Nowym Roku (3 lub 4 styczeń). Wezwanie na rozprawę otrzymałem na koniec listopada. Brawo dobra zmiano!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • tdk(2018-11-07 07:19) Zgłoś naruszenie 911

    Sędziów nikt nie kontroluje a w sądach jest zwyczajne lenistwo sobiepaństwo i prywatne folwarki z hierarchią (ale o tym sza), pisanie uzasadnień to zadanie dla skamlących o awans (i brednie na zamówienie) jeśli ktoś myśli że pracują tam uczciwi to jest w śpiączce umysłowej. Tu i na to potrzebny jest wódz z batem a cienki i co tu gadać głupi jak but obecny minister już dawno powinien wylecieć bo nie reaguje na skargi opinie Obywateli, prosto zwięźle jasno

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alek(2018-11-07 08:45) Zgłoś naruszenie 95

    To co się dzieje obecnie w sądach jest trochę winą mediów, ponieważ bardziej nagłaśniają np. sprawę kolizji pani Szydło niż problemy zwykłych obywateli i wyroki zależne od widzi mi się sędziów. Mnie naprawdę nie interesują sprawy polityczne które są na pierwszych stronach gazet, bo to się czyta i komentuje i zwykły obywatel tym żyje, dopóki sam nie będzie musiał skorzystać z wymiaru sprawiedliwości i odczuje to na własnej skórze i portfelu jak sprawiedliwe i niezależne są sądy w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lopez(2018-11-08 11:39) Zgłoś naruszenie 90

    Zapełnić wakaty i od razu sprawy przyspieszą

    Odpowiedz
  • Zyczliwy(2018-11-06 21:45) Zgłoś naruszenie 59

    Cytat z postu:"Juz tyle razy przypominano, że nie ma już żadnego istotnego elementu wspólnego dzisiejszego sądownictwa z tym z czasów PRL. Już tyle razy, że powtarzanie tych idiotycznych bredni jasno dowodzi, że mamy do czynienia z trollem." - Panie Sedzio zechce sie pan podpisać pod tymi słowami, prosże przetyczać Art , Mafia Sądownicz - Grzegorza Wierzchołowskiego.

    Odpowiedz