statystyki

Zamówienia publiczne także dla firmy w restrukturyzacji

autor: Sławomir Wikariak24.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:26
dokument, podpis, biuro, praca

Zdaniem składu orzekającego firma składająca odwołanie nie udowodniła także, by lider konsorcjum był winien poważnego naruszenia swych obowiązków zawodowych.źródło: ShutterStock

 Otwarcie wobec firmy postępowania sanacyjnego nie oznacza automatycznie, że nie może ona startować w publicznych przetargach – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na budowę trasy tramwajowej w Bydgoszczy ofertę złożyło konsorcjum. Na jego czele stała firma, wobec której wszczęto postępowanie restrukturyzacyjne. Zdaniem konkurenta fakt ten oznacza, że konsorcjum wprowadziło w błąd zamawiającego, twierdząc, że spełnia warunki finansowe i ekonomiczne. Zaświadczenie z banku na temat zdolności kredytowej lidera wydano na dzień przed otwarciem postępowania sanacyjnego. Gdyby bank znał jego aktualną sytuację, nie wydałby z pewnością takiego dokumentu.

KIO nie przekonał tej argument. „Fakt, że dokument został wystawiony na dzień przed otwarciem postępowania sanacyjnego (…), nie tworzy sytuacji, iż opinia ta jest niewiarygodna i nie może zostać uznana za potwierdzającą spełnianie warunku odnoszącego się do sytuacji ekonomicznej i finansowej” – podkreślono w uzasadnieniu wyroku oddalającego odwołanie. Zdaniem składu orzekającego zamawiający dowiedziawszy się o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego nie miał obowiązku żądać nowej opinii z banku, gdyż przedstawiona była wciąż aktualna.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane