statystyki

Gdy ubezpieczony popełni samobójstwo

autor: Tomasz Młynarski28.10.2018, 12:00
Bezsprzecznie to na ubezpieczycielu spoczywa ciężar dowodu, że do śmierci ubezpieczonego doszło na skutek samobójstwa (art. 6 k.c.).

Bezsprzecznie to na ubezpieczycielu spoczywa ciężar dowodu, że do śmierci ubezpieczonego doszło na skutek samobójstwa (art. 6 k.c.).źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku w Polsce na swoje życie targnęło się skutecznie 5276 osób. Ma to swoje reperkusje także na gruncie ubezpieczeń na życie, gdyż towarzystwa chcą zwykle wykorzystać tę okoliczność, by uwolnić się od odpowiedzialności.

S amobójstwo jest z puntu widzenia ubezpieczeń na życie zagadnieniem problematycznym, a jednocześnie całkiem istotnym, zważywszy chociażby na znaczącą niestety liczbę zamachów samobójczych, do których dochodzi w naszym kraju. Mimo, że liczba zamachów samobójczych jest znacząca, to temat ten jest rzadko podejmowany w kontekście ubezpieczeniowym. Warto więc zwrócić uwagę na kilka najważniejszych wątków, które stały się w ostatnich latach przedmiotem orzeczeń sądów powszechnych.

Zdarzenia losowe

Co do zasady ubezpieczenia przewidują ochronę w zakresie ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych, a więc zdarzeń przyszłych i niepewnych, niezależnych od woli ubezpieczającego lub ubezpieczonego. Na gruncie ubezpieczeń majątkowych obowiązuje w związku z tym reguła, zgodnie z którą ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający (ubezpieczony) wyrządził szkodę umyślnie (art. 827 par. 1 i 4 k.c.). Natomiast w ramach ubezpieczeń osobowych przewidziany został istotny wyjątek: w ubezpieczeniu na życie samobójstwo ubezpieczonego nie zwalnia ubezpieczyciela od obowiązku świadczenia, jeżeli nastąpiło ono po upływie dwóch lat od zawarcia umowy. Termin ten może zostać skrócony, ale nie bardziej niż do sześciu miesięcy (art. 833 k.c.).

Targnięcie się na własne życie jest wynikiem umyślnego działania ubezpieczonego i jako takie nie może być zdarzeniem losowym. Ustawodawca uwzględnił jednak specyficzny charakter tego typu zdarzeń i potraktował je w szczególny sposób. O tym, czy samobójstwo osoby objętej ubezpieczeniem na życie jest wypadkiem ubezpieczeniowym, decyduje więc jedynie chwila jego popełnienia, jako że art. 833 k.c. zwalnia ubezpieczyciela od obowiązku świadczenia tylko przez określony okres. Ta swoista karencja ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których za decyzją klienta o ubezpieczeniu się na życie stał zamiar popełnienia samobójstwa. Po upływie określonego czasu ubezpieczyciel jest bezwzględnie zobowiązany do świadczenia – przyczyna samobójstwa ubezpieczonego czy jego stan psychiczny przed śmiercią nie mają przy tym żadnego znaczenia.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane