statystyki

Spór o bezstronność: Gdy syn oskarża, ojciec nie może decydować o kasacji

autor: Emilia Świętochowska17.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 17.10.2018, 07:48
Trybunał strasburski przypomniał, że sąd spełniający kryterium bezstronności musi przejść test subiektywny i obiektywny

Trybunał strasburski przypomniał, że sąd spełniający kryterium bezstronności musi przejść test subiektywny i obiektywnyźródło: ShutterStock

Sędzia powinien wyłączyć się ze sprawy, w której jego syn występował jako prokurator na wcześniejszym etapie postępowania – wynika z wczorajszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Dalia Dainelienė została oskarżona o wyłudzenie ogromnych sum pieniędzy. Sąd pierwszej instancji doszedł jednak do wniosku, że prokuratura dokonała błędnej kwalifikacji prawnej czynu, bo wartość środków będących przedmiotem oszustwa nie była aż tak wielka. Przestępstwo zaklasyfikował więc jako czyn mniejszej wagi i umorzył postępowanie. W międzyczasie nastąpiło bowiem przedawnienie ścigania.

Po uwzględnieniu apelacji prokuratora sprawa wróciła do tego samego sądu. Kobieta została ostatecznie skazana na karę grzywny, a dodatkowo musiała także naprawić część szkód wyrządzonych byłemu pracodawcy. Ponieważ kolejna apelacja nie przyniosła skutku, Dainelienė złożyła kasację do Sądu Najwyższego. Ale trzyosobowy skład sędziowski odmówił przyjęcia jej do rozpoznania. Sędzia będący przewodniczącym składu był jednocześnie ojcem prokuratora, który prowadził sprawę wyłudzenia przed sądem pierwszej instancji. Został do niego wylosowany przez system informatyczny, a informacja o wokandzie wisiała na stronie SN od miesiąca. Mimo to oskarżona nie złożyła wniosku o wyłączenie sędziego ze sprawy. Sama wyjaśniała, że przepisy krajowe nie przewidują trybu, w jakim można by wystąpić o wykluczenie członka składu orzekającego o dopuszczalności kasacji. Jej zdaniem sędzia sam powinien się wyłączyć. Dainelienė złożyła więc skargę do trybunału w Strasburgu, w której powoływała się na naruszenie jej prawa do bezstronnego rozpatrzenia sprawy (art. 6 par. 1 konwencji).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane