Przypowieść o złym prokuratorze, co procesu umorzyć nie pozwoli [OPINIA]

autor: Tomasz Szafrański15.10.2018, 07:14; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:20
Środki, które mogą być przeznaczone na sfinansowanie ważnych potrzeb społecznych, nie powinny być bezwarunkowo darowane temu, który potrzebę ich poniesienia wywołał własnym bezprawiem.

Środki, które mogą być przeznaczone na sfinansowanie ważnych potrzeb społecznych, nie powinny być bezwarunkowo darowane temu, który potrzebę ich poniesienia wywołał własnym bezprawiem.źródło: ShutterStock

W artykule „Prokurator nie pozwoli na ugodę” (DGP z 10 października 2018 r.) cytowani jako eksperci sędzia sądu powszechnego oraz adwokat negatywnie oceniają propozycję zmiany art. 12 par. 3 kodeksu postępowania karnego normującego możliwość cofnięcia przez pokrzywdzonego wniosku o ściganie.

Zastrzeżenia na pierwszy rzut oka są niebagatelne – w ocenie sędziego jest to niemożliwa do zaakceptowania „bardzo głęboka ingerencja w uprawnienia sądu”, rozciągająca znacząco władzę prokuratora na postępowanie sądowe, adwokat zaś dostrzega „próbę naruszenia równowagi w procesie” skutkującą przyznaniem prokuratorowi decyzji o tym, czy proces ma się toczyć dalej. Obaj eksperci załamują ręce nad „kolejnym rozwiązaniem podporządkowującym sąd woli prokuratora”.

Rzut oka na propozycję wystarcza, aby nabrać przypuszczeń, iż u obu ekspertów chęć medialnego zaistnienia twardą krytyką działań resortu sprawiedliwości (opartą być może na wewnętrznym przekonaniu, iż nic, co powstało w budynku przy Alejach Ujazdowskich, na poparcie zasługiwać nie może) zastąpiła potrzebę choć krótkiego namysłu nad jego istotą. Jak więc jest w rzeczywistości?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane