statystyki

Druzgocący raport: KRS, Trybunał Konstytucyjny i sądy coraz bardziej upolitycznione

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 11.10.2018, 11:45
Aż 80 proc. respondentów uznało, że TK jest zaangażowany w działalność polityczną, w związku z czym nie wypełnia powierzonego mu zadania stania na straży konstytucji.

Aż 80 proc. respondentów uznało, że TK jest zaangażowany w działalność polityczną, w związku z czym nie wypełnia powierzonego mu zadania stania na straży konstytucji.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny a także sądy to instytucje, które po reformach przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat stały się bardziej upolitycznione. Taką przynajmniej tezę w swoim raporcie na temat stanu niezależnego sądownictwa w Polsce stawia Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Opracowanie powstało na bazie analiz oraz wyników ankiety, jaką stowarzyszenie przygotowało i rozpowszechniło wśród swoich członków. Publikacja raportu miała miejsce wczoraj, czyli w dniu (i nie był to przypadek), w którym sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya po raz kolejny stawił się u zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Tym razem, jak wynika z nieoficjalnych informacji, był słuchany w charakterze świadka w sprawie dotyczącej sędzi Sądu Okręgowego w Łodzi, która zadała pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczy obowiązującego w naszym kraju systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i jest bardzo podobne do tego, które skierował do TSUE sędzia Tuleya.

Opublikowane przy tej okazji badanie zostało przeprowadzone w okresie od 12 do 20 lipca 2018 r. i polegało na dobrowolnym i anonimowym wypełnieniu ankiety dostępnej online. Link do dokumentu „Iustitia” przesłała do wszystkich swoich członków, którzy podali swoje adresy mailowe (ok. 2200 sędziów). Jednak wypełniło go zaledwie 330 sędziów.

Ci, którzy to zrobili, wypowiedzieli się o reformach zdecydowanie negatywnie. Organy, w których dokonano już zmian, takie jak Krajowa Rada Sadownictwa czy Trybunał Konstytucyjny, zostały ocenione bardzo nisko, jeżeli chodzi o apolityczność, sposób wypełniania misji im powierzonych czy transparentność działania.

I tak: aż 80 proc. respondentów uznało, że TK jest zaangażowany w działalność polityczną, w związku z czym nie wypełnia powierzonego mu zadania stania na straży konstytucji. Ponadto 40 proc. negatywnie wypowiada się o kompetencjach członków TK, a aż 80 proc. bardzo nisko oceniło transparentność działania tego organu.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • emeryt(2018-10-11 14:18) Zgłoś naruszenie 6924

    Upodlone sądownictwo przez polityków. Trzecia władza w Polsce to już organ polityczny . TK , KRS to funkcjonariusze PIS-u ...................

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Obywatel.(2018-10-11 16:45) Zgłoś naruszenie 4315

    Czyli co wracamy ,do poprzednich lat XX wieku , partia pisowców i zjednoczonej prawicy do czasów siermiężnych lat PRL-u na przełomie 1945 do 1950 roku , powtórka z rozrywki w wykonaniu pisowców i zjednoczonej prawicy ,czy kościół katolicki tez wpisuje się w ta retorykę.? A tak na marginesie kiedy partie pisowców i zjednoczonej prawicy przestaną finansować kościół katolicki , z naszych podatków ,zamist finansować służbę zdrowia , co jest ważniejsze religia czy zdrowie obywateli?!.Już się zapoznałem z waszym regulaminem , i teraz od zawsze będziecie publikować moje wypowiedzi , po mimo waszych obiekcji .?!

    Odpowiedz
  • Michał(2018-10-11 11:42) Zgłoś naruszenie 4147

    co dziwnego, że jakaś organizacja polityczna sędziów, która kiedyś wspierała np. sędziego Rzeplińskiego - wieloletniego członka PZPR, sprzeciwia się, że jej wpływy polityczne są rugowane z sądownictwa,.. ?

    Odpowiedz
  • raf(2018-10-11 11:30) Zgłoś naruszenie 3545

    Ten "druzgocący raport" jest śmiechu wart.

    Odpowiedz
  • przerwa śniadaniowa(2018-10-11 14:18) Zgłoś naruszenie 3111

    Jak odróżnić trolla od normalnego czytelnika. Czytelnik komentując artykuł umie swoją wypowiedź poprzeć logicznym i merytorycznym komentarzem a troll używa pejoratywnych określeń często uznawanych za obraźliwe i nie odnosi się do meteorytyki poruszanego zagadnienia. Tak więc o tym czy coś jest warte uwagi i obiektywne przesądza zdrowy rozsądek czytelnika i jego umiejętności samodzielnego myślenia a nie jazgot półgłówków, których zrozumienie artykułu kończy się na nagłówku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-10-11 15:18) Zgłoś naruszenie 2211

    "Link do dokumentu „Iustitia” przesłała do wszystkich swoich członków, którzy podali swoje adresy mailowe (ok. 2200 sędziów). Jednak wypełniło go zaledwie 330 sędziów. " teraz wreszcie rozumiem! Odpowiedziało 15% z czego 80% (264 osoby) podpisało się pod opinią forsowaną przez wierchuszkę „Iustitii”. Brawo Panowie Sędziowie!

    Odpowiedz
  • co w tym dziwnego(2018-10-11 14:11) Zgłoś naruszenie 2213

    TK to zawsze od swojego początku był organ polityczny, więc niby skąd nagle to zaskoczenie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • podatnik(2018-10-11 15:19) Zgłoś naruszenie 189

    Czy ci sędziowie i naukowcy, adwokaci,radcy się nie wstydzą ze łamią konstytucję. dla kasy,kasy.

    Odpowiedz
  • kb(2018-10-11 14:58) Zgłoś naruszenie 1719

    Iustitia... i wszystko jasne.

    Odpowiedz
  • xxl(2018-10-11 18:18) Zgłoś naruszenie 119

    kto napisał ten raport...jest on na podstawie 80% RESPONDENTÓW ..JUŻ TE WPISY MÓWIĄ ŻE KŁAMIECIE GAZETO...

    Odpowiedz
  • @obywatel(2018-10-11 17:08) Zgłoś naruszenie 89

    Wy obywatelu nigdzie nie wracacie.Tutaj jest wam ca ciasno i ciemno.Wasze podatki wezcie ze sobą i emigrujcie tam gdzie rządzi półksięcy . Krzyz na drogę :))

    Odpowiedz
  • o to druzgocący raport TK Rzeplinskiego(2018-10-11 19:38) Zgłoś naruszenie 84

    ......o to 14 przykładów jak okradziono robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie tej ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. Czyli lata między 2008 a 1998. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy na rok wstecznie wyznaczony (ur po 1958r ) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. 14 Firmy ukrywają stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował Slowem h...d...i kamieni kupa .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prow. Jan Saf(2018-10-11 20:47) Zgłoś naruszenie 60

    Pani Małgorzato ja też jestem zdruzgotany. Już Panią spakowałem. Dziś w nocy wyjeżdżamy.

    Odpowiedz
  • Wrocławska Temida(2018-10-11 23:52) Zgłoś naruszenie 68

    Kogo interesuje jakiś Raport napisany przez sędziów z kasty?. Nikogo!. No, może paru nawiedzonych dziennikarzy chcących uchodzić za inteligentnych.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-10-11 19:21) Zgłoś naruszenie 66

    priviet dla cenzora z DGP

    Odpowiedz
  • Seweryn(2018-10-11 23:14) Zgłoś naruszenie 58

    Stoważyszenie głąbów mówi, co to za lusticja? Z czym to się je?

    Odpowiedz
  • obw(2018-10-12 09:09) Zgłoś naruszenie 33

    KASTA zniesławia POLSKE i polskie sadownictwo - za to musi być kara - WYDALENIE TYCH KILKUNASTU OSÓB Z ZAWODU niech idą tam, gdzie obecnie są, CZYLI DO POLITYKI, BO TO JUŻ NIE SĄ NIZAWIŚLI SĘDZIOWIE.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-10-12 08:20) Zgłoś naruszenie 34

    Wszyscy mówią o reformie sądownictwa, ale nikt nie przedstawia tego, jak ta reforma powinna być przeprowadzona. Pewnikiem jest, że uprzywilejowani zawsze, a to zawsze będą bronić swoich przywilejów. Nic na to się nie poradzi. Natomiast nie może być tak, że jak ktoś myśli inaczej niż "kasta" to jest pisowcem. Sam mam kontakt z sądami i widzę jakim brakiem przygotowania się do rozprawy dysponują sędziowie i jak ignorują powoływane wyroki TSUE. Ale na swoją obronę, falandyzują prawo aby uzyskać pomoc z UE.

    Odpowiedz
  • fisher(2018-10-12 07:27) Zgłoś naruszenie 35

    czy kogos to jeszcze dziwi ...?? TK obsadzony miernotami i agentura, krs same bmw, teraz zacznie sie nagonka na niezaleznych, niepokornych a pozniej wezma sie za obywateli. budyn powinien za to wisiec, tuz obok zera i tw balbiny z reszta ***********

    Odpowiedz
  • s(2018-10-12 18:23) Zgłoś naruszenie 20

    Proponuję glosowanie pod tytułem "czy jako czlonek Iustitii uważasz, ze łamiesz konstytucję przynależąc do qasi związku zawodowego?

    Odpowiedz