statystyki

Tylko profesjonalny pełnomocnik zapewnia bezpieczeństwo [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik09.10.2018, 07:08; Aktualizacja: 09.10.2018, 20:25
Adwokaci i radcowie prawni od lat konkurują między sobą i jest to zjawisko pożądane. NRA uważa po prostu, że adwokaci i radcowie prawni są najlepiej przygotowani do udzielenia profesjonalnej pomocy prawnej, a obywatele na nią zasługują.

Adwokaci i radcowie prawni od lat konkurują między sobą i jest to zjawisko pożądane. NRA uważa po prostu, że adwokaci i radcowie prawni są najlepiej przygotowani do udzielenia profesjonalnej pomocy prawnej, a obywatele na nią zasługują.źródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka zdecydowała o przygotowaniu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma uregulować zasady świadczenia usług prawniczych w Polsce - mówi w wywiadzie dla DGP Przemysław Rosati, członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Skąd wziął się pomysł uregulowania rynku usług prawnych?

Naczelna Rada Adwokacka uważa, że obywatele powinni mieć zapewnioną profesjonalną pomoc prawną, którą powinni świadczyć adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi. Ustawodawca przez brak odpowiedniej regulacji doprowadził do tego, że w sprawach cywilnych może ona być świadczona przez każdego, kto chce. Godzi to w podstawowe prawa i interesy obywateli. Często są oni obsługiwani przez osoby, które nie legitymują się ani wykształceniem prawniczym, ani doświadczeniem zawodowym. Dlatego Naczelna Rada Adwokacka chce przeprowadzić inicjatywę, która zabezpieczy interesy obywateli. Taka jest rola adwokatury: służyć ludziom i działać w ich interesie.

Można postawić zarzut, że nie chodzi o interes obywateli, ale o interes grupy zawodowej, którą reprezentuje NRA. Takie prawo ograniczyłoby konkurencję wobec profesjonalnych pełnomocników.

W żaden sposób nie ograniczy to konkurencji. Adwokaci i radcowie prawni od lat konkurują między sobą i jest to zjawisko pożądane. NRA uważa po prostu, że adwokaci i radcowie prawni są najlepiej przygotowani do udzielenia profesjonalnej pomocy prawnej, a obywatele na nią zasługują. Profesjonalni pełnomocnicy przez zdanie egzaminu państwowego otrzymują swoistą licencję na wykonywanie usług prawniczych w Polsce i państwo powinno być tu konsekwentne. Skoro egzaminuje adwokata i radcę, to nie może pozwalać, by na tym samym rynku działała osoba bez żadnego przygotowania.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • równość wobec prawa i gospodarka rynkowa(2018-10-09 10:00) Zgłoś naruszenie 118

  Chwileczkę, a jakie egzaminy zdawali radcowie, kiedy otrzymywali nowe uprawnienia? A czy po zmianie prawa, ktokolwiek z tych, którzy zdawali egzaminy w starym stanie prawnym, też zdawali egzaminy? Dla przykładu, czy po wejściu do UE, zdawali egzamin z prawa unijnego? Ponadto jeżeli adwokaci oczekują, że ich zawód będzie szczególnie chroniony przez państwo, to niech sami też nie korzystają z dobrodziejstw wolnego rynku. Niby dlaczego monter, czy mechanik samochodowy ma świadczyć adwokatowi usługi na zasadzie rynkowej konkurencji, a sam ma korzystać z usług prawnych na zasadzie państwowej reglamentacji?

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • dobre sobie(2018-10-09 09:50) Zgłoś naruszenie 116

  To jakiś żart? Zabezpieczy interesy obywateli? :)))) Raczej widzę tu, chęć wzmocnienia monopoli korporacyjnych. Taka ustawa byłaby dla PIS-u strzałem w oba kolana. Kto następny by sobie taką ustawę napisał? Szewcy? Kierowcy ciężarówek? A może sprzedawcy warzyw? Pisanie o wolności świadczenia usług w procesach cywilnych - to tez jakiś żart. W sprawach cywilnych nie można być pełnomocnikiem na zasadach wolności gospodarczej usługodawcy i wolności wyboru usługobiorcy.

  Odpowiedz
 • ronald(2018-10-09 17:11) Zgłoś naruszenie 57

  Raczej powinni uchwalić ustawę o doradcach prawnych i uwolnić rynek od korporacji zawodowych. Jak widzimy z afer, które zostały ostatnio ujawnione, przynależność do korporacji nie jest żadną barierą przed zachowaniem niegodziwym, a nawet przestępczym. Więc po co ustrzymywać taką fikcję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane