statystyki

Komornik nagra egzekucję i wręczy formularz skargi

autor: Piotr Szymaniak27.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:41
licytacja domu

Jako że kamery komornicy będą musieli kupić sami, w sumie dostosowanie do nowych zasad będzie ich kosztowało od 2,7 do 4,5 mln zł.źródło: ShutterStock

 Nowa ustawa o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771), która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku, ma m.in. sprawić, by czynności komornicze podejmowane w terenie były bardziej transparentne, a dłużnicy mogli łatwiej dochodzić swoich praw.

Temu mają służyć nowe obowiązki nałożone na komorników polegające na nagrywaniu czynności egzekucyjnych w domu lub siedzibie firmy dłużnika oraz konieczności udostępnienia zestandaryzowanego formularza ewentualnej skargi. Dziś nawet 80 proc. skarg jest nieuwzględnianych z powodu błędów formalnych. 


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Jeszcze w zawodzie(2018-09-27 15:30) Zgłoś naruszenie 102

  Komornik nagra egzekucję i doręczy formularz skargi. I zaklaszcze i zatańczy. Może jeszcze doręczyć broszurę o upadłości konsumenckiej? A wiecie w ilu sądach w Polsce można uzyskać dostęp do komputera w ramach udziału w licytacji elektronicznej? Ten tryb kpc przewiduje od 2 lat.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • B.o.p.e.(2018-09-28 22:11) Zgłoś naruszenie 51

  .... da lizaka, przytuli, zrobi l.ask.ę... Suweren jak nie płacił, tak nie płaci swoich zobowiązań na skalę hurtową, teoretycy prawa piszą dalej swoje fantazmagorie zwane ustawami. Za niedługi czas tytuł wykonawczy to będzie taki plakat na ścianę w piwnicy.

  Odpowiedz
 • Zorientowany(2018-09-27 23:59) Zgłoś naruszenie 41

  Komornik nie będzie chodził w teren, bo w nowej ustawie żeby zająć ruchomość będzie potdzebował dokumentu, że z którego wynika, iż dlurznik jest właścicielem ruchomości czyli faktury. A jaka osoba fizyczna kupuje na fakturę? Wiadomo, ze dłużnik nie oświadczy, ze rzecz jest jego, wiec nie będzie żadnej egzekucji z ruchomości. Ku chwale wymiaru sprawiedliwości!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jeszcze w zawodzie(2018-09-27 22:54) Zgłoś naruszenie 41

  do Pesymista: nie mówię o systemie e-licytacja, tylko o dostępie do komputera, a zapewnienie tegoż dostępu to jest obowiązek właśnie tychże sądów rejonowych. To po pierwsze. Po drugie: to jest jeden z przykładów obowiązywania nowo ustanawianych przepisów w praktyce. Jest regulacja na cały rozdział kpc, która formalnie obowiązuje, ale się jej nie stosuje, bo... nie ma ku temu warunków technicznych. I to jest twoim zdaniem racjonalne ustawodawstwo? Tworzysz przepisy, których nikt nie wykonuje, a ty zamiast je zawiesić, albo konsekwentnie egzekwować, rozkładasz ręce i przerzucasz odpowiedzialność za ten stan na osoby trzecie? Dla mnie to jest poziom piaskownicy.

  Odpowiedz
 • Jan Jakub(2018-09-27 11:19) Zgłoś naruszenie 36

  Ciekawe czy będzie zasada: brak nagrania czynnosci lub nagranie niewyraźne lub niesłyszalne = skarga uwzględniona z urzędu ?

  Odpowiedz
 • jjjjjjj(2018-09-27 14:09) Zgłoś naruszenie 26

  Myślę, że się to dobrze skończy dla samego postępowania egzekucyjnego, jak z nagrywaniem w sądzie. Będzie wiadomo, jaki samochód gdzie stał, jak wyglądał, jak wyglądały ruchomości, po której stronie płotu stał ciągnik itp. Ograniczy to dłużnikom pole do uchylania się od egzekucji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane