statystyki

Sąd może cofnąć prawomocną decyzję komornika

autor: Michał Culepa14.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 14.08.2018, 07:49
Z rozstrzygnięciem sądu nie zgodził się komornik, który złożył na nie zażalenie

Z rozstrzygnięciem sądu nie zgodził się komornik, który złożył na nie zażalenieźródło: ShutterStock

Sędzia ma prawo zmienić nawet prawomocne postanowienie komornika w sprawie nieprawidłowego ustalenia opłat egzekucyjnych – potwierdził po raz kolejny Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było orzeczenie nadzorcze sądu rejonowego w P. Dotyczyło ono postanowienia komornika sądowego, który określając opłatę za wykonane czynności egzekucyjne, doliczył on do niej VAT, do czego nie miał prawa. Opłaty się jednak uprawomocniły, bo żadna ze stron postępowania nie wniosła zażalenia na postanowienie o kosztach egzekucyjnych.

Po stwierdzeniu, że komornik nieprawidłowo naliczył opłaty, Sąd Rejonowy w P. wydał postanowienie naliczające je ponownie, znosząc tym samym wcześniejsze, prawomocne już, postanowienie komornika. Zgodnie z art. 759 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) sąd może bowiem z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się komornik, który złożył na nie zażalenie, podnosząc w nim, że doliczenie VAT było prawidłowe, bo znajdowało oparcie w ustawie o podatku od towarów i usług. Rozpoznający to zażalenie sąd okręgowy w P. uznał, że w sprawie istnieje poważny problem prawny dotyczący kwestii dopuszczalności zmiany przez sąd prawomocnego i wykonanego już postanowienia komornika w celu usunięcia uchybienia, jakim było doliczenie do opłaty egzekucyjnej podatku od towarów i usług. Skierował więc pytanie prawne do Sądu Najwyższego.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • prawy(2018-08-14 15:50) Zgłoś naruszenie 50

  Poczekajmy na rozstrzygnięcie TSUE, czy POwski minister finansów miał prawo zadecydować o okradaniu komorników/dłużników z 23% podatku Vat czy nie i wtedy będzie mogli mówić o bezprawnym powiększaniu opłat...

  Odpowiedz
 • Pytalski(2018-08-14 13:03) Zgłoś naruszenie 37

  a dlaczego PiP ,NiP UOE ,UkE UE URE i wszystkie inne z urzędu nie zmusza komorników do zwrotu zawładnientych bezprawnie opłat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jurek(2018-08-14 13:38) Zgłoś naruszenie 10

  i zbowid oraz NASA

  Odpowiedz
 • pu(2018-09-12 14:18) Zgłoś naruszenie 10

  Dobrze sędziom tak. Niech ziobro da im kopa w ***** Głupoty wypisują. Komorników nie szanują, a to ci mi pomagają odzyskać kasę. Z sędziami same problemu przy odzyskaniu kasy

  Odpowiedz
 • takitam(2018-08-30 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Widzial ktoś na oczy prawomocną decyzję komornika sądowego?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane