statystyki

SN: Wyższe instancje muszą ograniczyć spychologię

autor: Emilia Świętochowska24.09.2018, 07:12; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:47
Artykuł 454 par. 1 k.p.k. zakazuje sądowi odwoławczemu skazania oskarżonego, który w I instancji został uwolniony od odpowiedzialności.

Artykuł 454 par. 1 k.p.k. zakazuje sądowi odwoławczemu skazania oskarżonego, który w I instancji został uwolniony od odpowiedzialności.źródło: ShutterStock

Sąd odwoławczy nie może z góry zakładać, że skoro I instancja błędnie oceniła dowody z korzyścią dla oskarżonego, to po zwróceniu mu sprawy wyrok uniewinniający będzie automatycznie zmieniony na skazujący. Najpierw sam musi naprawić luki – uznał Sąd Najwyższy w swojej najświeższej uchwale.

Ma ona rozwiązać wątpliwości dotyczące tego, w jakich przypadkach sądy odwoławcze mogą uchylać orzeczenia niższych instancji i przekazywać im sprawy do ponownego rozpoznania.

Majstrowanie w kodeksie postępowania karnego przez dwie ostatnie ekipy rządzące w Ministerstwie Sprawiedliwości spowodowało, że orzecznictwo poszło w różnych kierunkach (także samego Sądu Najwyższego). Stało się tak, choć obie wprowadzały zmiany w postępowaniu apelacyjnym, które docelowo służyły ograniczeniu liczby bezzasadnie uchylanych orzeczeń. Regułą miało się stać merytoryczne orzekanie przez sądy wyższej instancji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane