statystyki

Osoby fizyczne będą mogły sądzić się jak ludzie

autor: Piotr Szymaniak24.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:35
Sądy nie będą też pobierać opłaty od pierwszego wniosku o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności

Sądy nie będą też pobierać opłaty od pierwszego wniosku o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalnościźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad wzbudzającym spore kontrowersje projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza powrotu do rygorystycznych pod względem formalnym postępowań gospodarczych. W tym trybie, co do zasady, będą toczyły się spory pomiędzy przedsiębiorcami, ale także te wynikłe z wykonywania szerokorozumianych umów budowlanych.

Jednak przedsiębiorcą może być zarówno wielka korporacja, jak i sprzątaczka zmuszona założyć własną działalność gospodarczą. Odpowiedzialny za reformę procedury cywilnej wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapowiada, że wyższe wymagania nie obejmą z automatu osób samozatrudnionych.

– Drobni przedsiębiorcy sami zdecydują, czy ich spory mają być rozstrzygane według tej trudniejszej procedury w sądzie gospodarczym, co powinno spowodować, że wyrok zapadnie szybciej, czy też według typowej procedury charakterystycznej dla ogółu spraw cywilnych – zaznacza Łukasz Piebiak.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pytanie(2018-09-24 10:05) Zgłoś naruszenie 79

  A gdzie przywrócenie Polakom podmiotowości. Gdzie możliwość swobodnego wyboru pełnomocnika procesowego? Gdzie możliwość samodzielnego pisania kasacji? Dalej Polscy mają być ubezwłasnowolnieni?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Abra(2018-09-24 13:47) Zgłoś naruszenie 37

  Najważniejszą reformą byłoby usunięcie z kodeksów przymusów adwokackich i radcowskich. Te przymusy nie mają żadnego uzasadnienia poza tym, że zapewniają członkom korporacji monopol. Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dlaczego np. SN odrzuca dobrze napisaną kasację tylko dlatego, że podpisał się na niej adwokat albo radca, albo profesor historii prawa, albo notariusz, który nigdy nie pisał kasacji. Tak samo w przypadku pełnomocnictwa. Każdy obywatel może rozporządzić swoim majątkiem przez pełnomicnika w zasadzie dowolnie. Tylko tam gdzie w grę wchodzi interes korporacji, rozporządzanie majątkiem obywatela jest ograniczone. No przecież nie w jego interesie, bo gdyby tak było to by w ogóle nie mógł rozporządzać niczym bez udziału fachowców. Tam gdzie interes korporacji - obywatela traktuje się jak nienormalnego.

  Odpowiedz
 • bnm(2018-09-24 15:06) Zgłoś naruszenie 11

  Właściwie po co są korporacje? Właściwie dlaczego to kardiochirurg miałby robić operację przeszczepu serca skoro mógłby to zrobić taniej "szwagier złota rączka" albo sąsiad informatyk...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane