statystyki

Planowanie przestrzenne wkroczy w cyfrową erę

autor: Emilia Świętochowska18.09.2018, 07:30; Aktualizacja: 18.09.2018, 08:58
budowa, dom, nieruchomości

Propozycja sporządzania bądź zmiany aktów planowania przestrzennego w postaci elektronicznej wykrystalizowała się jeszcze za czasów rządu Platformy Obywatelskiej.źródło: ShutterStock

 Plany miejscowe, studia uwarunkowań i inne akty planowania przestrzennego będą musiały być przygotowywane także w formie elektronicznej. Dzięki temu w internecie będzie można zobaczyć zasięgi obowiązujących planów zagospodarowania oraz powiązanych z nimi dokumentów. Mają one mieć postać cyfrowych rysunków wraz z nadanymi georeferencjami (czyli wpisaniem mapy w układ współrzędnych).

Ramy prawne dla elektronizacji dokumentów planistycznych stworzy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073), nad którą pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

To już zresztą nie pierwsze podejście resortu do cyfryzacji zarządzania przestrzenią. Propozycja sporządzania bądź zmiany aktów planowania przestrzennego w postaci elektronicznej wykrystalizowała się jeszcze za czasów rządu Platformy Obywatelskiej. Potem, już po przejęciu sterów przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzenie wymogu tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla dokumentów planistycznych przewidywał projekt tzw. ustawy inwestycyjnej przedstawiony w 2016 r.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane