statystyki

Planowanie przestrzenne wkroczy w cyfrową erę

autor: Emilia Świętochowska18.09.2018, 07:30; Aktualizacja: 18.09.2018, 08:58
budowa, dom, nieruchomości

Propozycja sporządzania bądź zmiany aktów planowania przestrzennego w postaci elektronicznej wykrystalizowała się jeszcze za czasów rządu Platformy Obywatelskiej.źródło: ShutterStock

 Plany miejscowe, studia uwarunkowań i inne akty planowania przestrzennego będą musiały być przygotowywane także w formie elektronicznej. Dzięki temu w internecie będzie można zobaczyć zasięgi obowiązujących planów zagospodarowania oraz powiązanych z nimi dokumentów. Mają one mieć postać cyfrowych rysunków wraz z nadanymi georeferencjami (czyli wpisaniem mapy w układ współrzędnych).

Ramy prawne dla elektronizacji dokumentów planistycznych stworzy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073), nad którą pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

To już zresztą nie pierwsze podejście resortu do cyfryzacji zarządzania przestrzenią. Propozycja sporządzania bądź zmiany aktów planowania przestrzennego w postaci elektronicznej wykrystalizowała się jeszcze za czasów rządu Platformy Obywatelskiej. Potem, już po przejęciu sterów przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzenie wymogu tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla dokumentów planistycznych przewidywał projekt tzw. ustawy inwestycyjnej przedstawiony w 2016 r.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane