statystyki

Zmiana przeznaczenia ziem klas I–III tylko w planie miejscowym i po decyzji ministra

autor: ED10.08.2016, 09:30; Aktualizacja: 10.08.2016, 09:54
Minister podejmuje jedynie decyzję, czy gmina może skorzystać ze swoich uprawnień planistycznych

Minister podejmuje jedynie decyzję, czy gmina może skorzystać ze swoich uprawnień planistycznychźródło: ShutterStock

Czy i na jakich warunkach można uzyskać decyzję zabudowy użytków rolnych klasy III halami biurowo-magazynowymi w sytuacji, gdy dany obszar nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1205 ze zm.) w przypadku zmiany przeznaczenia użytków rolnych klas I–III na cele nierolnicze konieczna jest zmiana przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Każda zmiana przeznaczenia gruntów rolnych klas I–III wymaga uzyskania uprzedniej zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Reguluje to art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Decyzja ministra rozstrzyga o uprawnieniach gminy w tym zakresie. Wniosek wszczynający postępowanie o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych składa wójt (burmistrz, prezydent miasta). Właściciel terenu, którego wniosek dotyczy, nie jest stroną tego postępowania.

Jak zaznaczył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 lutego 2014 r. (sygn. akt II OSK 2995/13), udział wójta wynika ze ścisłego związku postępowania w sprawie udzielenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych z procedurą planistyczną. Zdaniem NSA postępowanie w sprawie o uzyskanie zgody dotyczy gruntów rolnych jako takich, często o znacznym obszarze, a nie poszczególnych nieruchomości rolnych znajdujących się na obszarze objętym wnioskiem wójta.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane