statystyki

Skarga nadzwyczajna popularna, ale nie nadużywana

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2018, 10:10
Skarga nadzwyczajna to instrument wprowadzony ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), która weszła w życie 3 kwietnia br.

Skarga nadzwyczajna to instrument wprowadzony ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), która weszła w życie 3 kwietnia br.źródło: ShutterStock

 Ponad 1,7 tys. wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej zarejestrowano w Prokuraturze Krajowej – informuje w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Z pisma wynika również, że czas rozpoznania takiego wniosku wynosi średnio od trzech do czterech miesięcy, w zależności od tego, czy akta są dostępne oraz jak bardzo są obszerne. Na czas rozpoznania wniosku ma wpływ również charakter sprawy. Zazwyczaj bowiem są to przypadki skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym.

Prokurator odpiera również zarzut zawarty w interpelacji posła, jakoby sądy dokonywały obstrukcji w sprawie wydawania opinii na temat zasadności skierowania wniosku o wniesienie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Krzysztof Sierak przypomina, że kwestię tę reguluje regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. z 2017 r., poz. 1206, ze zm.). Określa on, że prokurator regionalny, zwracając się o niezwłoczne nadesłanie akt sprawy, może wystąpić do prezesa właściwego sądu apelacyjnego o przedstawienie opinii o dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej. Jak jednak zaznacza zastępca PG „z uprawnieniem, występującym po stronie prokuratora regionalnego, nie koresponduje, w tym zakresie, obowiązek, nałożony na prezesa właściwego sądu apelacyjnego”. Co więcej, Sierak podkreśla, że obowiązek taki nie wynika obecnie z jakiegokolwiek przepisu prawa i „z tego też względu przedstawiona w interpelacji teza o obstrukcji sądów nie ma uzasadnienia”.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane