statystyki

Skarga nadzwyczajna popularna, ale nie nadużywana

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2018, 10:10
Skarga nadzwyczajna to instrument wprowadzony ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), która weszła w życie 3 kwietnia br.

Skarga nadzwyczajna to instrument wprowadzony ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), która weszła w życie 3 kwietnia br.źródło: ShutterStock

 Ponad 1,7 tys. wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej zarejestrowano w Prokuraturze Krajowej – informuje w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Z pisma wynika również, że czas rozpoznania takiego wniosku wynosi średnio od trzech do czterech miesięcy, w zależności od tego, czy akta są dostępne oraz jak bardzo są obszerne. Na czas rozpoznania wniosku ma wpływ również charakter sprawy. Zazwyczaj bowiem są to przypadki skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym.

Prokurator odpiera również zarzut zawarty w interpelacji posła, jakoby sądy dokonywały obstrukcji w sprawie wydawania opinii na temat zasadności skierowania wniosku o wniesienie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Krzysztof Sierak przypomina, że kwestię tę reguluje regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. z 2017 r., poz. 1206, ze zm.). Określa on, że prokurator regionalny, zwracając się o niezwłoczne nadesłanie akt sprawy, może wystąpić do prezesa właściwego sądu apelacyjnego o przedstawienie opinii o dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej. Jak jednak zaznacza zastępca PG „z uprawnieniem, występującym po stronie prokuratora regionalnego, nie koresponduje, w tym zakresie, obowiązek, nałożony na prezesa właściwego sądu apelacyjnego”. Co więcej, Sierak podkreśla, że obowiązek taki nie wynika obecnie z jakiegokolwiek przepisu prawa i „z tego też względu przedstawiona w interpelacji teza o obstrukcji sądów nie ma uzasadnienia”.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane