statystyki

Podwykonawca ma sprawdzić pełnomocnika inwestora

autor: Michał Culepa11.09.2018, 10:00; Aktualizacja: 11.09.2018, 10:07
dokument, podpis, biuro, praca

Kluczową kwestią okazało się pełnomocnictwo, jakiego kobieta udzieliła swojemu ojcu.źródło: ShutterStock

 Firma, która wchodzi na budowę, musi się upewnić, czy podmiot reprezentujący inwestora jest odpowiednio umocowany i może wyrażać zgodę na zatrudnienie podwykonawcy – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła należności z tytułu prac przy wznoszeniu budynku. Dochodził ich od właścicielki nieruchomości, i zarazem inwestorki, podwykonawca, który nie otrzymał zapłaty od głównego wykonawcy inwestycji. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że kobieta podczas budowy przebywała poza Polską, a formalnościami zajmował się jej ojciec. To on spóźnił się z płatnościami dla wykonawcy, a z kolei ten – dla podwykonawcy.

Sąd I instancji powództwo oddalił, w apelacji uznano roszczenia podwykonawcy. Ten wyrok zaskarżyła inwestorka, a SN nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2018-09-11 14:44) Zgłoś naruszenie 10

    Tak ,to wykonawca ma sprawdzić i ponosi za to odpowiedzialność , za ryzyko nie starannie wybranie inwestorai i z tego wynikające konsekwencje. Reprezentanci inwestora jeżeli działali bez należytego umocowania prawnego , to wprowadzali w błąd strony ,to jest nadużycie wyłudzenie świadczeń ,korzyści niesłusznie nabyte ,które podlegają zwrotowi stronom poszkodowanym . Tak powinno być uregulowane w prawie ,wniosek o dopięcie tego przez sądy ,posłów ,MS w KK,KC i innych ustawach. Nowa Lepsza zmiano do sprawdzenia i pracy ,dla nas ,bo Rząd,Sejm ma czyścić takie patologie, przekręty ,wyłapywać , przy lukach prawnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane