statystyki

Podwykonawca ma sprawdzić pełnomocnika inwestora

autor: Michał Culepa11.09.2018, 10:00; Aktualizacja: 11.09.2018, 10:07
dokument, podpis, biuro, praca

Kluczową kwestią okazało się pełnomocnictwo, jakiego kobieta udzieliła swojemu ojcu.źródło: ShutterStock

 Firma, która wchodzi na budowę, musi się upewnić, czy podmiot reprezentujący inwestora jest odpowiednio umocowany i może wyrażać zgodę na zatrudnienie podwykonawcy – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła należności z tytułu prac przy wznoszeniu budynku. Dochodził ich od właścicielki nieruchomości, i zarazem inwestorki, podwykonawca, który nie otrzymał zapłaty od głównego wykonawcy inwestycji. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że kobieta podczas budowy przebywała poza Polską, a formalnościami zajmował się jej ojciec. To on spóźnił się z płatnościami dla wykonawcy, a z kolei ten – dla podwykonawcy.

Sąd I instancji powództwo oddalił, w apelacji uznano roszczenia podwykonawcy. Ten wyrok zaskarżyła inwestorka, a SN nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2018-09-11 14:44) Zgłoś naruszenie 10

    Tak ,to wykonawca ma sprawdzić i ponosi za to odpowiedzialność , za ryzyko nie starannie wybranie inwestorai i z tego wynikające konsekwencje. Reprezentanci inwestora jeżeli działali bez należytego umocowania prawnego , to wprowadzali w błąd strony ,to jest nadużycie wyłudzenie świadczeń ,korzyści niesłusznie nabyte ,które podlegają zwrotowi stronom poszkodowanym . Tak powinno być uregulowane w prawie ,wniosek o dopięcie tego przez sądy ,posłów ,MS w KK,KC i innych ustawach. Nowa Lepsza zmiano do sprawdzenia i pracy ,dla nas ,bo Rząd,Sejm ma czyścić takie patologie, przekręty ,wyłapywać , przy lukach prawnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane