statystyki

Za roboty zamienne nie należy się dodatkowa zapłata

autor: Sławomir Wikariak22.11.2018, 18:00
Sąd zgodził się, że co do zasady ryczałt powinien pokrywać koszt całej inwestycji.

Sąd zgodził się, że co do zasady ryczałt powinien pokrywać koszt całej inwestycji.źródło: ShutterStock

Przewidziana w umowie możliwość wykonania robót zamiennych nie oznacza dodatkowego wynagrodzenia dla wykonawcy. Zmiana warunków kontraktu jest co do zasady zakazana – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła rozbudowy systemu kanalizacji. Gmina wybrała w trybie zamówienia publicznego ofertę opiewającą na ok. 4,5 mln zł, ustalając ryczałtowy charakter wynagrodzenia. W trakcie realizacji inwestycji spółka musiała wykonywać prace, które jej zdaniem nie były przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wynikać one miały z niedokładnych danych uwzględnionych na mapach geodezyjnych. Wykonawca wycenił prace dodatkowe na ok. 500 tys. zł. Gmina odmówiła jednak zapłaty tej kwoty, utrzymując, że skoro wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy, to uwzględnia ono całość prac. Sporządzony przez spółkę kosztorys prac dodatkowych nie może więc być brany pod uwagę.

Sąd zgodził się, że co do zasady ryczałt powinien pokrywać koszt całej inwestycji.

„Istotą wynagrodzenia ryczałtowego jest umówione z góry wynagrodzenie za całość dzieła, przy wyraźnej lub dorozumianej zgodzie stron, że wykonawca nie będzie domagać się wynagrodzenia wyższego, które daje zamawiającemu gwarancje stałości” – napisał w uzasadnieniu wyroku, oddalając pozew spółki. Jednocześnie zastrzegł, że w trakcie procesu inwestycyjnego może zajść potrzeba przeprowadzenia prac dodatkowych, których nie uwzględniono w pierwotnej dokumentacji, a za które należy się dodatkowe wynagrodzenie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane