Pani w pocztowym oknie ważniejsza niż notariusz

autor: Piotr Szymaniak11.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 11.09.2018, 07:49
Pan Leon miał pecha, bo gdy doręczyciel przyniósł adresowaną do syna przesyłkę z sądu wieczystoksięgowego, nie było go w domu.

Pan Leon miał pecha, bo gdy doręczyciel przyniósł adresowaną do syna przesyłkę z sądu wieczystoksięgowego, nie było go w domu.źródło: ShutterStock

Pełnomocnictwo notarialne nie uprawnia do odbioru przesyłki sądowej – twierdzi Poczta Polska. Choć prawnicy nie są jednomyślni, obywatele odbijają się od ściany. To się jednak może zmienić.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • prawnik(2018-09-11 08:36) Zgłoś naruszenie 674

    Problemem Poczty Polskiej jest to, że nadal mniema, iż jest urzędem. I tak sobie roi w świecie Inpostu, który skutecznie doręczał przesyłki sądowe, w świecie kurierów, co potrafią dowieźć szkło bez stłuczenia (jedynym kurierem, który potłukł mi szkło, był Pocztex). Problemem Poczty są też politycy, którzy podtrzymują mniemanie Poczty o jej wyjątkowości - zamiast wspierać budowanie jej USŁUGOWOŚCI. A przez to wszystko to Poczta jest problemem dla klienta (którego uważa za petenta).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Smt(2018-09-11 09:41) Zgłoś naruszenie 435

    To jest absurd, który stwarza logiczny wniosek, że poświadczenie pełnomocnictwa na poczcie jest istotniejsze od pełnomocnictwa notarialnego. Dawno ten relikt powinien zostać usunięty- nie można przepisami stricte wykonawczymi tworzyć nieznanej kodeksowi, nowej formy szczególnej, mocniejszej niż akt notarialny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M(2018-09-11 09:37) Zgłoś naruszenie 292

    Przeciez przesylka awizowana x2 uznana jest za doreczona. To nie ma skutkow procesowych? Kpina

    Odpowiedz
  • Marta(2018-09-11 12:00) Zgłoś naruszenie 230

    Mam ten sam problem. Mam szeroki pełnomocnictwa do reprezentowania męża między innymi do odbioru przesyłek z sądu, Urzędów itp. Przesyłki z Wydziału Ksiąg Wieczystych nie mogłam odbierać. A reprezentowałam męża w sprzedaży nieruchomości!!! KURIOZUM

    Odpowiedz
  • marta(2018-09-11 08:22) Zgłoś naruszenie 192

    Poczta mogłaby choć podać informację z jakiego sądu jest przesyłka....pełnomocnik mógłby na miejscu wyjaśnić sprawę....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gość(2018-09-11 13:51) Zgłoś naruszenie 190

    Problem z pełnomocnictwem notarialnym ma nie tylko poczta. Urząd skarbowy też je neguje pełnomocnistwa notarialne. W urzędzie skarbowym stwierdzono że takie pełnomocnictwo nie jest dla nich wiążące. Parafrazując fragment z "Samych swoich" należało by powiedzieć prawo prawem a racja i tak jest po stronie urzędnika.

    Odpowiedz
  • Andrzej D(2018-09-11 11:19) Zgłoś naruszenie 1821

    Tytuł artykułu jest bardzo obrażliwy dla ‘pań z okienka’. Te panie przestrzegaja regulamin im dany i to jest to co powinny robić. Jeżeli przepisy dotyczace Poczty Polskiej sa nie functionalne albo sprzeczne z czymkolwiek to moga być zmienione ale to nie ma nic wspólnego z ‘paniami w okienku’. Więcej respektu dla ‘pań z okienka’ jest porzadany, one też pracuja

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-09-11 14:55) Zgłoś naruszenie 160

    Problem właśnie jest w tym że nie respektujemy rzeczywistości. Poczta Polska już dawno nie jest Instytucją państwową lecz jedynie spółką akcyjną a nadal uzurpuje sobie prawo do ustalania zasad, stawiających zdrową hierarchię na głowie. Pełnomocnictwo notarialne to najwyższa forma upoważnienia i jeżeli jakieś przepisy pozostawiają w tej materii jakiekolwiek wątpliwości, to należy je zmienić.

    Odpowiedz
  • Yonash(2018-09-11 09:39) Zgłoś naruszenie 130

    Wyjściem jest pełnomocnictwo do wszystkich spraw sądowych na członka rodziny i nadzieja, by listonosz by łaskaw podać sąd i numer sprawy, bo wtedy można złożyć pismo do sądu i wskazać na brak możliwości doręczenia w kraju oraz dane pełnomocnika.

    Odpowiedz
  • keszet(2018-09-11 18:03) Zgłoś naruszenie 110

    Problem tkwi w czym innym. W zarobku poczty. Poczta za upoważnienie nawet męża/żony brała kiedyś 50 zł (teraz nie wiem) w sytuacji gdy opłata od każdego upoważnienia wynosiła 17 zł, a przy upoważniającym się wzajemnie małżeństwie - 0 zł. I tu jest piesek pogrzebany.

    Odpowiedz
  • DANA(2018-09-11 18:37) Zgłoś naruszenie 71

    MAM PEŁNOMOCNICTWO DO SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI CÓRKI. Mimo upoważnienia osoby zameldowanej tamże do wymeldowania jej, nie mogę tego zrobić, bo w pełnomocnictwie nie ma mowy o tej czynności. Jest tam jednak mowa, ze to pełnomocnictwo uprawnia do dokonywania czynności niezbędnych do realizacji celu tego pełnomocnictwa. Nabywca nie chce domu z niemieszkającym lokatorem.

    Odpowiedz
  • remick(2018-09-11 12:55) Zgłoś naruszenie 68

    Niektorzy (!) urzednicy ida tropen Bolka Walesy ... „Starałem się czytać ze zrozumieniem i nic nie zrozumiałem“, wiadomo jaki efekt dla klienta poczty.

    Odpowiedz
  • Kolo(2018-09-11 22:31) Zgłoś naruszenie 43

    W czym problem? Wypełnić pełnomocnictwo pocztowe , wysłać do Australii , podpisać , odesłać do Polski i zanieść do okienka. Trochę kreatywności w działaniu. A ogólnie je......c pocztę już dawno nie korzystam a jak ktoś przysyła polecony poczta to mam w dup...e nie odbieram.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Fabian(2019-08-24 15:38) Zgłoś naruszenie 40

    "...Na wniosek rzecznika praw obywatelskich ta kwestia stała się przedmiotem prac działającego przy Kancelarii Prezydenta Zespołu Analiz Systemowych..." Niestety, do sierpnia 2019 r. nie zmieniło się nic! Ministerstwo Sprawiedliwości, Kancelaria Prezydenta i pozostałe instytucje rządowe zajęte są likwidacją afer we własnym gronie oraz walką o utrzymanie się przy władzy partii rządzącej, a nie likwidacją absurdów. Oto Polska właśnie...

    Odpowiedz
  • jamm(2018-09-12 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma art. 139 par. 11 kpc.

    Odpowiedz