statystyki

Domowy tyran dłużej pozostaje w zagrożeniu karą

autor: Patryk Słowik04.09.2018, 07:31; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:14
Mówiąc więc najprościej: jakkolwiek zasadą jest krótki termin upływu przedawnienia karalności w przypadku spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu, to jednocześnie domowi tyrani muszą się mieć na baczności dłużej.

Mówiąc więc najprościej: jakkolwiek zasadą jest krótki termin upływu przedawnienia karalności w przypadku spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu, to jednocześnie domowi tyrani muszą się mieć na baczności dłużej.źródło: ShutterStock

 Termin przedawnienia karalności dla umyślnego spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu żony zamieszkującej z mężem wynosi pięć lat, a nie zaledwie rok. A czyn wcale nie jest ścigany z oskarżenia prywatnego. Stwierdził tak Sąd Najwyższy.

Orzeczenie można by uznać za mało znaczące, gdyż od ośmiu lat konstatacja dokonana przez SN ma oparcie w przepisach kodeksu karnego – tyle że prokuratorzy oraz sądy powszechne przez niemal dekadę nadal nie przyzwyczaili się do nowych przepisów. Mówiąc wprost: SN musi orzekać, bo sędziowie w rejonie i okręgu nagminnie się mylą.

Artykuł 157 par. 2 kodeksu karnego określa, że jeśli ktoś powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż siedem dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Często więc ten zarzut pojawia się w stosunku do domowych tyranów (czasem wraz z zarzutem znęcania się z art. 207 k.k.).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane