statystyki

Zamęt wokół przedawnienia: Problemy w interpretacji nowych przepisów

autor: Patryk Słowik25.07.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:08
Nowelizacja, poza zmianami w długości i obliczaniu terminów przedawnienia, wprowadziła zasadę, że po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Nowelizacja, poza zmianami w długości i obliczaniu terminów przedawnienia, wprowadziła zasadę, że po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.źródło: ShutterStock

Nowelizacja weszła w życie, a już trzeba wyjaśniać, jak ją interpretować. Eksperci utyskują, że lepiej tworzyć dobre ustawy, zamiast po fakcie doprecyzowywać.

Rewolucja w przedawnieniach, jak każda rewolucja, pożera swoje dzieci. Ofiarami stały się tym razem dwa przepisy kodeksu cywilnego. Art. 125 w brzmieniu nadanym mu dwa tygodnie temu (Dz.U. z 2018 r. poz. 1104) stanowi, że roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem sześciu lat.

Art. 118 k.c. zaś wskazuje, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże – jak stanowi zdanie drugie tego przepisu – koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane