statystyki

Rozważymy pomysł wprowadzenia ustawowego zakazu kopiowania dowodów osobistych

autor: Piotr Pieńkosz28.08.2018, 08:50; Aktualizacja: 28.08.2018, 09:19
"Obecnie z uwagą śledzimy prace legislacyjne zarówno nad ustawą o dokumentach publicznych, jak i nad nowelizacją ustawy o dowodach osobistych, mając nadzieję, że również te regulacje przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa posługiwania się dokumentami potwierdzającymi tożsamość, a w konsekwencji do wyeliminowania praktyki ich kopiowania."

"Obecnie z uwagą śledzimy prace legislacyjne zarówno nad ustawą o dokumentach publicznych, jak i nad nowelizacją ustawy o dowodach osobistych, mając nadzieję, że również te regulacje przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa posługiwania się dokumentami potwierdzającymi tożsamość, a w konsekwencji do wyeliminowania praktyki ich kopiowania."źródło: ShutterStock

Dr Edyta Bielak-Jomaa: Bank czy operator telefoniczny ma prawo zażądać wglądu do dokumentu tożsamości, aby potwierdzić dane osoby zawierającej umowę, ale jego kserowanie nie jest niczym uzasadnione.

Od nieco ponad trzech miesięcy stosujemy RODO. Nie zmieniła się natomiast praktyka przedsiębiorców, którzy wciąż chętnie kserują i skanują dowody osobiste swoich klientów. Prym wiodą m.in. banki. Czy jest to zgodne z prawem?

Stoimy na stanowisku, że dotychczasowa praktyka kopiowania dowodów osobistych przez różne podmioty, np. przez operatorów telekomunikacyjnych – ze względu na związane z tym zagrożenia – powinna zostać wyeliminowana.

Oczywiście firmy, z którymi zawieramy umowy, maja prawo zażądać wglądu do dokumentu tożsamości, aby potwierdzić dane osoby zawierającej umowę, ale jego kserowanie nie jest, według mnie, niczym uzasadnione. Bezpieczniejszym rozwiązaniem, ku któremu osobiście się skłaniam, byłoby zastosowanie innej techniki gromadzenia danych, jak chociażby sporządzanie poświadczonego przez klienta wypisu z dowodu osobistego.

W grę wchodzi bowiem nasze bezpieczeństwo, gdyż ksero dowodu może zostać wykorzystane przez oszustów, np. w celu zawarcia umowy kredytowej przez internet bez wiedzy właściciela tego dokumentu. Jeżeli w banku lub jakiejkolwiek innej instytucji znajdzie się osoba nieuczciwa, to może ona wykorzystać skopiowany dowód osobisty po to, żeby w czyimś imieniu zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązania. Praktyka dowodzi, że takie przypadki sie zdarzają.

Banki jako podstawę prawną pozyskiwania kopii dowodu osobistego przywołują art. 112b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Jednocześnie mamy RODO i zawartą w nim zasadę minimalizacji danych, według której dane osobowe powinny być zbierane jedynie w takim zakresie, jaki jest niezbędny do osiągnięcia celu, w którym są przetwarzane. Część działających na polskim rynku banków, jak Getin Noble Bank czy mBank, np. przy zakładaniu konta nie kseruje ani nie skanuje dokumentów tożsamości. Skoro jedne instytucje nie gromadzą kopii, to czy adekwatna do realizowanych celów jest przeciwna praktyka innych banków?


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Jacek(2018-09-04 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kserowanie i jakiekolwiek inne powielanie dowodów powinno byc zabronione. Takie dane mogą bez problemu posłużyć do zaciągnięcia kredytu czy otworzenia konta w banku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zaniepokojony(2019-03-21 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    jakie jest rozwiązanie tej sprawy, poodbno w sieprniu 2018 wplynelo w tej sprawie zawiadomienie do Prezesa UODO: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1233438,rodo-kontra-prawo-bankowe-co-dalej-z-kserowaniem-i-skanowaniem-dokumentow-tozsamosci-przy-zakladaniu-kont.html

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane