statystyki

Wylegitymowani, bo byli czarni. Czy jesteśmy zabezpieczeni przed dyskryminacją ze względu na kolor skóry?

autor: Dominika Sadowska01.09.2018, 16:00
Zgodnie z uznaną zasadą prawa międzynarodowego, dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej nie można usprawiedliwiać zwalczaniem terroryzmu, polityką imigracyjną czy kontrolami granicznymi.

Zgodnie z uznaną zasadą prawa międzynarodowego, dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej nie można usprawiedliwiać zwalczaniem terroryzmu, polityką imigracyjną czy kontrolami granicznymi.źródło: ShutterStock

Wydawałoby się, że dzięki szczelnym ramom prawnym i orzecznictwu międzynarodowemu jesteśmy zabezpieczeni przed działaniami policji, u podstaw których leży kolor ludzkiej skóry.

C hłodny styczniowy poranek. Dworzec kolejowy w hiszpańskim Valladolid. Na peronie tłum ludzi – wsiadają, wysiadają, walizki, wózki, pokrzykiwania… Poza zwykłą dworcową wrzawą nic nadzwyczajnego się nie dzieje. O porządek dbają funkcjonariusze policji, dyskretnie wmieszani w tłum. Mąż i syn pani Rosalind poszli po walizki, ona sama zaś powoli kierowała się w stronę wyjścia. Kiedy funkcjonariusze poprosili ją o okazanie dokumentów, zdziwiona spytała, dlaczego właśnie ją, skoro cały peron jest pełen ludzi. „Bo jesteś czarna”.

Postępowanie o dyskryminację ze względu na kolor skóry toczyło się przed Komitetem Praw Człowieka ONZ przez bagatela 17 lat. Gdy jeden z funkcjonariuszy przyznał, że takie postępowanie zgodne było z wewnętrzną instrukcją obowiązującą wówczas w hiszpańskiej policji, pani Rosalind spytała: – Jak to możliwe, że takie rzeczy dzieją się w kraju, który ma jedną z najbardziej nowoczesnych konstytucji w Europie?

Przełomowe orzeczenie

W wyroku z 30 lipca 2009 r. w sprawie Rosalind Williams Lecraft przeciwko Hiszpanii Komitet uznał, że policja nie może traktować inaczej osób ze względu na ich kolor skóry, a rasa nie może uzasadniać kontroli tożsamości w związku z podejrzeniem nielegalnego statusu. Było to jedno z pierwszych orzeczeń, w którym organy ochrony praw człowieka odniosły się do działań podejmowanych przez policję w formie profilowania.

Profilowanie rasowe definiowane jest jako praktyka wykorzystywania kryterium rasy bądź pochodzenia etnicznego, wyznania lub pochodzenia narodowego jako jedynego czynnika albo jednego z kilku czynników przy podejmowaniu decyzji przez organy egzekwowania prawa, w sposób systematyczny, niezależnie od tego, czy dane osoby identyfikowane są przy użyciu środków automatycznych. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej, uznając profilowanie rasowe jako wykorzystanie przez policję, bez żadnego celu i logicznego uzasadnienia, takich przesłanek jak rasa, kolor skóry, język, wyznanie, narodowość lub pochodzenie narodowe lub etniczne, w czynnościach kontrolnych, obserwacyjnych lub śledczych. I choć profilowanie jest dzisiaj w zgodzie z prawem powszechnie wykorzystywane w większości państw zarówno przez służby bezpieczeństwa, marketing, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, urzędy pracy, to już profilowanie oparte o kryteria koloru skóry czy religii może prowadzić nie tylko do nieprawdziwych wniosków, ale przede wszystkim do złamania prawa.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Bert(2018-09-01 16:50) Zgłoś naruszenie 252

  A cóż to za dyskryminacja, wylegitymowanie. Wolne żarty. Pachnie to taktyką histerii, jaką różne mniejszości, np etniczne w USA, czy islamska w UE, wywołują, gdy ich członek wejdzie w konflikt z prawem.

  Odpowiedz
 • Stach(2018-09-01 19:34) Zgłoś naruszenie 200

  Zadziwia mnie intensywna tresura mediotów aby używać słowa czarnoskóry ; przecież nikt nie mówi białoskóry - tylko biały.

  Odpowiedz
 • Anna(2018-09-01 18:45) Zgłoś naruszenie 170

  Jak to jest ,że w USA osoby rasy negroidalnej /czy to słowo to już rasizm?/ dokonują 5 razy więcej przestępstw i zabójstw od ludności kaukaskiej /czy to słowo to też rasizm?/

  Odpowiedz
 • ****(2018-09-02 08:48) Zgłoś naruszenie 142

  Redachtorka z der DGP ciągnie pałę Sorosowi już od rana. Tylko żebyś nie wypluła.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-09-03 20:21) Zgłoś naruszenie 50

  Jestem biały. Dlaczego zniknął mój komentarz? Czy jesteśmy zabezpieczeni przed dyskryminacją ze względu na kolor skóry?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane