statystyki

Wylegitymowani, bo byli czarni. Czy jesteśmy zabezpieczeni przed dyskryminacją ze względu na kolor skóry?

autor: Dominika Sadowska01.09.2018, 16:00
Zgodnie z uznaną zasadą prawa międzynarodowego, dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej nie można usprawiedliwiać zwalczaniem terroryzmu, polityką imigracyjną czy kontrolami granicznymi.

Zgodnie z uznaną zasadą prawa międzynarodowego, dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej nie można usprawiedliwiać zwalczaniem terroryzmu, polityką imigracyjną czy kontrolami granicznymi.źródło: ShutterStock

Wydawałoby się, że dzięki szczelnym ramom prawnym i orzecznictwu międzynarodowemu jesteśmy zabezpieczeni przed działaniami policji, u podstaw których leży kolor ludzkiej skóry.

C hłodny styczniowy poranek. Dworzec kolejowy w hiszpańskim Valladolid. Na peronie tłum ludzi – wsiadają, wysiadają, walizki, wózki, pokrzykiwania… Poza zwykłą dworcową wrzawą nic nadzwyczajnego się nie dzieje. O porządek dbają funkcjonariusze policji, dyskretnie wmieszani w tłum. Mąż i syn pani Rosalind poszli po walizki, ona sama zaś powoli kierowała się w stronę wyjścia. Kiedy funkcjonariusze poprosili ją o okazanie dokumentów, zdziwiona spytała, dlaczego właśnie ją, skoro cały peron jest pełen ludzi. „Bo jesteś czarna”.

Postępowanie o dyskryminację ze względu na kolor skóry toczyło się przed Komitetem Praw Człowieka ONZ przez bagatela 17 lat. Gdy jeden z funkcjonariuszy przyznał, że takie postępowanie zgodne było z wewnętrzną instrukcją obowiązującą wówczas w hiszpańskiej policji, pani Rosalind spytała: – Jak to możliwe, że takie rzeczy dzieją się w kraju, który ma jedną z najbardziej nowoczesnych konstytucji w Europie?

Przełomowe orzeczenie

W wyroku z 30 lipca 2009 r. w sprawie Rosalind Williams Lecraft przeciwko Hiszpanii Komitet uznał, że policja nie może traktować inaczej osób ze względu na ich kolor skóry, a rasa nie może uzasadniać kontroli tożsamości w związku z podejrzeniem nielegalnego statusu. Było to jedno z pierwszych orzeczeń, w którym organy ochrony praw człowieka odniosły się do działań podejmowanych przez policję w formie profilowania.

Profilowanie rasowe definiowane jest jako praktyka wykorzystywania kryterium rasy bądź pochodzenia etnicznego, wyznania lub pochodzenia narodowego jako jedynego czynnika albo jednego z kilku czynników przy podejmowaniu decyzji przez organy egzekwowania prawa, w sposób systematyczny, niezależnie od tego, czy dane osoby identyfikowane są przy użyciu środków automatycznych. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej, uznając profilowanie rasowe jako wykorzystanie przez policję, bez żadnego celu i logicznego uzasadnienia, takich przesłanek jak rasa, kolor skóry, język, wyznanie, narodowość lub pochodzenie narodowe lub etniczne, w czynnościach kontrolnych, obserwacyjnych lub śledczych. I choć profilowanie jest dzisiaj w zgodzie z prawem powszechnie wykorzystywane w większości państw zarówno przez służby bezpieczeństwa, marketing, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, urzędy pracy, to już profilowanie oparte o kryteria koloru skóry czy religii może prowadzić nie tylko do nieprawdziwych wniosków, ale przede wszystkim do złamania prawa.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Bert(2018-09-01 16:50) Zgłoś naruszenie 252

  A cóż to za dyskryminacja, wylegitymowanie. Wolne żarty. Pachnie to taktyką histerii, jaką różne mniejszości, np etniczne w USA, czy islamska w UE, wywołują, gdy ich członek wejdzie w konflikt z prawem.

  Odpowiedz
 • Stach(2018-09-01 19:34) Zgłoś naruszenie 200

  Zadziwia mnie intensywna tresura mediotów aby używać słowa czarnoskóry ; przecież nikt nie mówi białoskóry - tylko biały.

  Odpowiedz
 • Anna(2018-09-01 18:45) Zgłoś naruszenie 170

  Jak to jest ,że w USA osoby rasy negroidalnej /czy to słowo to już rasizm?/ dokonują 5 razy więcej przestępstw i zabójstw od ludności kaukaskiej /czy to słowo to też rasizm?/

  Odpowiedz
 • ****(2018-09-02 08:48) Zgłoś naruszenie 142

  Redachtorka z der DGP ciągnie pałę Sorosowi już od rana. Tylko żebyś nie wypluła.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-09-03 20:21) Zgłoś naruszenie 50

  Jestem biały. Dlaczego zniknął mój komentarz? Czy jesteśmy zabezpieczeni przed dyskryminacją ze względu na kolor skóry?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane