statystyki

Czy kobieta może pracować w nocy z bronią palną? Jest wyrok TSUE

autor: Dominika Bychawska -Siniarska28.08.2018, 11:04; Aktualizacja: 28.08.2018, 11:36
Dla osób, które analizują orzecznictwo strasburskiego trybunału, szokujący jest fakt, jak mało rozpoznaje on spraw dotyczących dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu.

Dla osób, które analizują orzecznictwo strasburskiego trybunału, szokujący jest fakt, jak mało rozpoznaje on spraw dotyczących dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka rzadko wypowiada się na temat dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu. Dlatego warta omówienia jest sprawa Hülya Ebru Demirel przeciwko Turcji (skarga nr 30733/08).

Pani Demirel starała się o zatrudnienie w charakterze strażnika w spółce skarbu państwa zajmującej się energią elektryczną. Pomimo że zdała wszystkie niezbędne egzaminy państwowe, nie została wybrana na stanowisko, ponieważ nie była mężczyzną i nie przeszła odpowiedniego przeszkolenia wojskowego. Sądy administracyjne, do których się zwróciła, uznały, że doszło do dyskryminacji w zatrudnieniu, i nakazały spółce przyjęcie jej do pracy (co później rzeczywiście nastpiło). W wyniku apelacji spółki turecki NSA uznał, że dyskryminacja nie miała miejsca oraz że spółka mogła swobodnie kształtować politykę zatrudnienia.

W skardze do ETPC Demirel powołała się na art. 14 konwencji w związku z art. 8, a tym samym na złamanie zakazu dyskryminacji w związku z poszanowaniem życia prywatnego.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane