statystyki

Promotor Andrzeja Dudy ostrzega swego wychowanka

autor: Piotr Szymaniak27.08.2018, 07:08; Aktualizacja: 27.08.2018, 08:08
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

 Prezydent musi dać możliwość odwołania się wszystkim kandydatom do Sądu Najwyższego i nie może podpisać w najbliższych dwóch tygodniach nominacji dla nowych sędziów Sądu Najwyższego. Jeśli to zrobi, złamie prawo, a ważność i decyzje podejmowane przez polityczny SN mogą być w przyszłości podważone – przestrzega Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, posiłkując się opinią przygotowaną przez prof. Jana Zimmermanna z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest on nie tylko kierownikiem katedry prawa administracyjnego UJ, ale był również promotorem rozprawy doktorskiej prezydenta Andrzeja Dudy.

Co prawda art. 43 ust. 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 389) wprowadza zasadę, zgodnie z którą każda uchwała tego organu staje się prawomocna, jeśli nie przysługuje od niej odwołanie, to ust. 2 dopuszcza prawomocność częściową. Powstaje ona, gdy uchwały nie zaskarżyli wszyscy uczestnicy postępowania.

– Pomijając daleko idące wątpliwości, jakie się nasuwają wobec tego unormowania, najistotniejszą kwestią dotyczącą jego stosowania jest zagadnienie punktu czasowego, w jakim można ustalić zaistnienie owej prawomocności częściowej. Przepis stanowi, że jest to moment, w którym można z pewnością ustalić, że uchwały jeszcze nie zaskarżyli wszyscy uczestnicy – wyjaśnia prof. Zimmermann. – Przyjmując za art. 44 ust. 1a ustawy o KRS, że termin do wniesienia odwołania jest dwutygodniowy, należy stwierdzić, że ten poszukiwany punkt czasowy jest równoznaczny z momentem upływu ostatniego dnia drugiego tygodnia, jaki biegł od daty doręczenia uchwały ostatniemu z uczestników – czytamy w opinii.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • ola(2018-08-27 09:26) Zgłoś naruszenie 6828

    Jestem za tym aby siedział 10 lat ! Ktoś da więcej ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bert(2018-08-27 09:56) Zgłoś naruszenie 2750

    Czyli złamie przepisy , które nie istnieją. Ciekawa koncepcja, istnie POkrakowska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zib(2018-08-27 10:02) Zgłoś naruszenie 2455

    Zimermann , to takie piękne polskie nazwisko....nie? Chazarskie? A może pan wykształciuch z tytułem profesora z czasów PRL-u nie wie, że swoją ekwilibrystyka czasową i tak nie zatrzyma reformy? SĄDOWNICTWO W PL NIE PODLEGA OCENOM TSUE -TAK JEST ZAPISANE W TRAKTATACH LESBONSKICH WIELKIEGO BABILONU! Nie musimy respektować ich uwag, są one jedynie opinią! Także wysiłki destrukcyjne Zimermana są tylko medialna hucbą! Ale to charakterystyczne dla wyksztalciuchow prawnych: nasze musi być na wierzchu! JEDNAK CHYBA NIE TYM RAZEM!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • dr(2018-08-27 10:56) Zgłoś naruszenie 2018

    Janie Zimmermann, Twoja wypowiedż dowodzi, że byłeś kiepskim promotorem skoro wypuściłeś takiego "doktorka" .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pf(2018-08-27 10:26) Zgłoś naruszenie 1816

    Zib, to tylko Twoja opinia :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TKK(2018-08-27 16:06) Zgłoś naruszenie 1119

    Ciekawe kto był promotorem tego Zimmermanna... Obstawiam, że stalinowiec jakiś...

    Odpowiedz
  • Vox 61(2018-08-27 14:29) Zgłoś naruszenie 112

    Uwaga. J.Rokitę , R.Wosia i G.Sroczyńskiego dopadł syndrom sztokholmski. To gorsze od ASF.

    Odpowiedz
  • JAN(2018-08-27 19:32) Zgłoś naruszenie 710

    Panie doktorze, co mam zrobić by żyć 140 lat ? To proste, musisz mieć kamienicę w Warszawie i znaleźć odpowiedniego sędziego, który to potwierdzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zorro(2018-08-27 18:07) Zgłoś naruszenie 78

    O całkowitym wyłączeniu sądownictwa W.Bryt i Polski z TSUE https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_brytyjski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • observator(2018-08-27 14:30) Zgłoś naruszenie 612

    a dla zwykłych obywateli funkcjonuje tz doręczenie zastępcze na podstawie, którego można obywatela skazać pomimo iż nie odebrał pisma procesowego pytam wobec tego jak jest? sędziowie są inni od zwykłych obywateli? może pan profesor Zimmerman odniesie się do tej kwestii ? przepraszam zapomniałem, że to absolutnie nadzwyczajna kasta

    Odpowiedz
  • JULA(2018-08-28 19:04) Zgłoś naruszenie 21

    Dawniej mecenas miał swojego sędziego . Teraz zrobili losowanie sędziego i sprawa się komplikuje .

    Odpowiedz
  • jababadu(2018-08-29 08:22) Zgłoś naruszenie 10

    jemu to wisi tyle razy już złamał prawo że o jeden raz więcej nie chodzi

    Odpowiedz