statystyki

NIK: Czas oczekiwania na adopcję jest zbyt długi

autor: Michalina Topolewska08.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:57
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Następny zarzut ze strony NIK dotyczy braku przejrzystości w działalności ośrodków.źródło: ShutterStock

Ośrodki adopcyjne stosują niejednolite wymogi w stosunku do starających się o przysposobienie dziecka. Zbyt wolno trwa też proces regulowania sytuacji prawnej małoletnich, co blokuje możliwość ich szybszej adopcji.

Takie wnioski płyną z raportu NIK na temat działalności ośrodków adopcyjnych. Izba sprawdziła 15 spośród 65 działających obecnie jednostek. Według niej jednym z podstawowych mankamentów ich funkcjonowania jest brak określenia w skali całego kraju jednolitych wymogów oraz stosowanych kryteriów. W efekcie ustalają one własne zasady, które często wykraczają poza uregulowania zawarte w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.). Dotyczy to m.in. dokumentacji składanej przez kandydatów do przysposobienia. Niektóre ośrodki wymagały od nich zaświadczeń lekarskich o przyczynach bezpłodności, opinii od psychiatrów oraz poradni leczenia uzależnienień.

Z kolei w ośrodkach katolickich gromadzone były dane pochodzące z opinii z parafii i świadectwa ślubu kościelnego. Również osoby starające się o przysposobienie w ankietach wypełnianych dla NIK wskazywały, że np. w niektórych ośrodkach brany jest pod uwagę staż małżeński, a w innych nie ma to znaczenia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane