statystyki

NIK: Czas oczekiwania na adopcję jest zbyt długi

autor: Michalina Topolewska08.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:57
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Następny zarzut ze strony NIK dotyczy braku przejrzystości w działalności ośrodków.źródło: ShutterStock

Ośrodki adopcyjne stosują niejednolite wymogi w stosunku do starających się o przysposobienie dziecka. Zbyt wolno trwa też proces regulowania sytuacji prawnej małoletnich, co blokuje możliwość ich szybszej adopcji.

Takie wnioski płyną z raportu NIK na temat działalności ośrodków adopcyjnych. Izba sprawdziła 15 spośród 65 działających obecnie jednostek. Według niej jednym z podstawowych mankamentów ich funkcjonowania jest brak określenia w skali całego kraju jednolitych wymogów oraz stosowanych kryteriów. W efekcie ustalają one własne zasady, które często wykraczają poza uregulowania zawarte w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.). Dotyczy to m.in. dokumentacji składanej przez kandydatów do przysposobienia. Niektóre ośrodki wymagały od nich zaświadczeń lekarskich o przyczynach bezpłodności, opinii od psychiatrów oraz poradni leczenia uzależnienień.

Z kolei w ośrodkach katolickich gromadzone były dane pochodzące z opinii z parafii i świadectwa ślubu kościelnego. Również osoby starające się o przysposobienie w ankietach wypełnianych dla NIK wskazywały, że np. w niektórych ośrodkach brany jest pod uwagę staż małżeński, a w innych nie ma to znaczenia.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane