statystyki

Niezawiadomienie o wymianie licznika w samochodzie z mniejszą karą

autor: Piotr Szymaniak07.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:34
samochód

Zarówno policja, jak i Inspekcja Transportu Drogowego, Służba Celno-Skarbowa czy Straż Graniczna, będą uprawnione do kontrolowania stanu licznika nie tylko pojazdów jeżdżących, ale też holowanych i przewożonych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło nową wersję nowelizacji kodeksu karnego i prawa o ruchu drogowym wprowadzającej kary za cofanie liczników samochodowych. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji problem ten dotyczy 240 tys. pojazdów w Polsce, ale wg Centralnego Ośrodka Informatyki nawet co piąte jeżdżące po naszych drogach auto jest w ten sposób podrasowane.

Stąd propozycja wyszczególnienia tego specyficznego oszustwa, które ma być zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Z taką sankcją będzie się musiał liczyć zarówno mechanik podejmujący się wykonania zlecenia, jak i sam zlecający. W przypadkach mniejszej wagi karę można będzie obniżyć do 2 lat więzienia.

Pierwotnie resort sprawiedliwości proponował, by kara od 3 miesięcy do 5 lat groziła także za m.in. dokonywanie wymiany licznika niezgodnie z przepisami, brak zawiadomienia o tej wymianie, a nawet za niepojechanie do stacji kontroli pojazdów (SKP) w celu sprawdzenia, czy nowy licznik działa prawidłowo.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krzychu@wp.pl(2018-10-11 00:23) Zgłoś naruszenie 80

    wszędzie piszecie o karze za cofanie i żeby zgłaszać wymianę ale gdzie zgłaszać tą wywiane komu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane