statystyki

Niezawiadomienie o wymianie licznika w samochodzie z mniejszą karą

autor: Piotr Szymaniak07.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:34
samochód

Zarówno policja, jak i Inspekcja Transportu Drogowego, Służba Celno-Skarbowa czy Straż Graniczna, będą uprawnione do kontrolowania stanu licznika nie tylko pojazdów jeżdżących, ale też holowanych i przewożonych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło nową wersję nowelizacji kodeksu karnego i prawa o ruchu drogowym wprowadzającej kary za cofanie liczników samochodowych. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji problem ten dotyczy 240 tys. pojazdów w Polsce, ale wg Centralnego Ośrodka Informatyki nawet co piąte jeżdżące po naszych drogach auto jest w ten sposób podrasowane.

Stąd propozycja wyszczególnienia tego specyficznego oszustwa, które ma być zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Z taką sankcją będzie się musiał liczyć zarówno mechanik podejmujący się wykonania zlecenia, jak i sam zlecający. W przypadkach mniejszej wagi karę można będzie obniżyć do 2 lat więzienia.

Pierwotnie resort sprawiedliwości proponował, by kara od 3 miesięcy do 5 lat groziła także za m.in. dokonywanie wymiany licznika niezgodnie z przepisami, brak zawiadomienia o tej wymianie, a nawet za niepojechanie do stacji kontroli pojazdów (SKP) w celu sprawdzenia, czy nowy licznik działa prawidłowo.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krzychu@wp.pl(2018-10-11 00:23) Zgłoś naruszenie 130

    wszędzie piszecie o karze za cofanie i żeby zgłaszać wymianę ale gdzie zgłaszać tą wywiane komu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane