statystyki

Otwieranie bramy z auta to nie jest prowadzenie pojazdu

autor: Patryk Słowik02.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.10.2018, 07:42
Samochód, kierowca

Sąd Najwyższy zgodził się z tym stanowiskiem. Uchylił więc wyrok oraz – jako że od dnia popełnienia czynu minęły już ponad trzy lata – umorzył całe postępowanie.źródło: ShutterStock

 Aby kogoś ukarać za niezachowanie należytej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu, należy wpierw wykazać, że obwiniony rzeczywiście auto prowadził. Nie wystarczy poprzestać w dowodzeniu na tym, że człowiek w samochodzie przebywał.

Sprawa trafiła wprost z Sądu Rejonowego w Kielcach do Sądu Najwyższego. A to za sprawą kasacji wywiedzionej przez rzecznika praw obywatelskich.

Andrzej C., przebywając w samochodzie, uruchomił pilotem bramę wjazdową do domu. Ta zaś uderzyła w inny pojazd. Kielecki sąd w trybie nakazowym przypisał obwinionemu czyn z art. 98 kodeksu wykroczeń („Kto prowadząc pojazd poza drogą publiczną, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innych osób, lub nie stosuje się do przepisów regulujących korzystanie z dróg wewnętrznych lub innych miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów, podlega karze grzywny albo nagany”) i wymierzył mu grzywnę w wysokości 200 zł. Andrzej C. nie złożył sprzeciwu, a zatem orzeczenie się uprawomocniło.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane