statystyki

Otwieranie bramy z auta to nie jest prowadzenie pojazdu

autor: Patryk Słowik02.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.10.2018, 07:42
Samochód, kierowca

Sąd Najwyższy zgodził się z tym stanowiskiem. Uchylił więc wyrok oraz – jako że od dnia popełnienia czynu minęły już ponad trzy lata – umorzył całe postępowanie.źródło: ShutterStock

 Aby kogoś ukarać za niezachowanie należytej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu, należy wpierw wykazać, że obwiniony rzeczywiście auto prowadził. Nie wystarczy poprzestać w dowodzeniu na tym, że człowiek w samochodzie przebywał.

Sprawa trafiła wprost z Sądu Rejonowego w Kielcach do Sądu Najwyższego. A to za sprawą kasacji wywiedzionej przez rzecznika praw obywatelskich.

Andrzej C., przebywając w samochodzie, uruchomił pilotem bramę wjazdową do domu. Ta zaś uderzyła w inny pojazd. Kielecki sąd w trybie nakazowym przypisał obwinionemu czyn z art. 98 kodeksu wykroczeń („Kto prowadząc pojazd poza drogą publiczną, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innych osób, lub nie stosuje się do przepisów regulujących korzystanie z dróg wewnętrznych lub innych miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów, podlega karze grzywny albo nagany”) i wymierzył mu grzywnę w wysokości 200 zł. Andrzej C. nie złożył sprzeciwu, a zatem orzeczenie się uprawomocniło.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane