Słowik: Sędziowie chwycili za maczugi

autor: Patryk Słowik07.08.2018, 10:41; Aktualizacja: 09.08.2018, 17:51
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowikźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Sądzie Najwyższym zrozumiano zasady gry. Jeśli jest jakiś przepis, który można nagiąć w swoim interesie, to należy to zrobić.

Z adanie pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy Trybunałowi Sprawiedliwości UE oraz zabezpieczenie w postaci zawieszenia stosowania najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy o SN to prawnicze arcymistrzostwo. Prawdą jest, że sędziowie sięgnęli po grubą maczugę. Prawdą jest, że rykoszetem dostajemy my wszyscy, bo okładane jest państwo prawa. Ale prawdą również jest to, że sędziowie zaczęli w końcu po prostu działać tak, jak od dawna działa ustawodawca i egzekutywa. I pokazali, że w stosowaniu sztuczek prawnych są o wiele sprawniejsi niż byli prokuratorzy i zasiadający w ławach sejmowych średniego kalibru radcowie prawni.

Pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Najwyższy to w prawniczych sztuczkach tylko przystawka. Daniem głównym jest zabezpieczenie. Posiłkując się art. 755 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego („Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych”), SN zawiesił stosowanie kilku przepisów ustawy o SN. To pójście na całość. Nikt w Polsce do tej pory nie wpadł na to, że formą zabezpieczenia może być zamrożenie ustawy. Do tej pory ten środek kojarzył się raczej z czasowym zakazem sprzedaży płynu do mycia naczyń. Dziś już widzimy, że zabezpieczyć można wszystko – i płyn, i ustawę. Pewnie także np. Pałac Kultury i Nauki.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane