statystyki

Słowik: Sędziowie chwycili za maczugi

autor: Patryk Słowik07.08.2018, 10:41; Aktualizacja: 09.08.2018, 17:51
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowikźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Sądzie Najwyższym zrozumiano zasady gry. Jeśli jest jakiś przepis, który można nagiąć w swoim interesie, to należy to zrobić.

Z adanie pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy Trybunałowi Sprawiedliwości UE oraz zabezpieczenie w postaci zawieszenia stosowania najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy o SN to prawnicze arcymistrzostwo. Prawdą jest, że sędziowie sięgnęli po grubą maczugę. Prawdą jest, że rykoszetem dostajemy my wszyscy, bo okładane jest państwo prawa. Ale prawdą również jest to, że sędziowie zaczęli w końcu po prostu działać tak, jak od dawna działa ustawodawca i egzekutywa. I pokazali, że w stosowaniu sztuczek prawnych są o wiele sprawniejsi niż byli prokuratorzy i zasiadający w ławach sejmowych średniego kalibru radcowie prawni.

Pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Najwyższy to w prawniczych sztuczkach tylko przystawka. Daniem głównym jest zabezpieczenie. Posiłkując się art. 755 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego („Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych”), SN zawiesił stosowanie kilku przepisów ustawy o SN. To pójście na całość. Nikt w Polsce do tej pory nie wpadł na to, że formą zabezpieczenia może być zamrożenie ustawy. Do tej pory ten środek kojarzył się raczej z czasowym zakazem sprzedaży płynu do mycia naczyń. Dziś już widzimy, że zabezpieczyć można wszystko – i płyn, i ustawę. Pewnie także np. Pałac Kultury i Nauki.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane