statystyki

Coraz więcej asystentów rodzin pracuje na etacie

autor: Michalina Topolewska02.08.2018, 16:00
rodzina, dziecko, pieniądze, oszczędności

W ubiegłym roku na umowie o pracę zatrudnionych było 3251 asystentów, czyli 81,7 proc. z nichźródło: ShutterStock

Już ponad 80 proc. asystentów wykonuje swoje obowiązki w gminach na podstawie kodeksu pracy. Jednak 138 samorządów w ogóle nie wywiązuje się z obowiązku ich zatrudniania.

Asystent rodziny jest osobą wspierającą rodziców, wobec których istnieje zagrożenie, że zostaną pozbawieni części praw rodzicielskich, a ich dzieci trafią do pieczy zastępczej. Asystent pomaga także tym mającym niepełnosprawnego potomka (w ramach zadań określonych w rządowym programie „Za życiem”). Ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za 2017 r. wynika, że gminy zatrudniały 3976 asystentów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 2016 r., kiedy było ich 3905. Przepisy ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.) dopuszczają wykonywanie przez nich obowiązków na etacie lub umowie o świadczenie usług i systematycznie rośnie liczba osób objętych tym pierwszym rozwiązaniem. W ubiegłym roku na umowie o pracę zatrudnionych było 3251 asystentów, czyli 81,7 proc. W 2016 r. było ich 2913 (75 proc.).

– Ten wzrost to bardzo dobra informacja, bo praca na etacie zapewnia większą stabilizację zatrudnienia i zapobiega częstym rotacjom na tym stanowisku. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla asystentów, ale też rodzin, dla których lepszym rozwiązaniem jest praca z tą samą osobą przez dłuższy czas – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane