statystyki

Od przyszłego roku darmowy prawnik prawie dla każdego

autor: Emilia Świętochowska31.07.2018, 07:19; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:16
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – powiedział wczoraj prezydent.źródło: ShutterStock

 Prezydent Andrzej Duda podpisał swoją autorską nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255).

Dzięki nowym przepisom z darmowych porad będą mogły korzystać wszystkie osoby, które uznają, że nie stać je na zapłacenie za usługi kancelarii. Wystarczy, że złożą w tej sprawie stosowne oświadczenie. – Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – powiedział wczoraj prezydent.

Urzędy nie będą weryfikowały, czy beneficjenci bezpłatnej pomocy rzeczywiście są w nie najlepszej sytuacji materialnej. Oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów porady nie będzie też składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dotychczas za darmo korzystać z usług prawnych mogły tylko osoby pobierające zasiłki z pomocy społecznej, młodzi do 26. roku życia, seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby poszkodowane w wyniku katastrof. Od przyszłego roku prawnicy udzielający porad w punktach organizowanych przez samorządy lokalne będą pracować w formie dyżurów. Co do zasady mają one trwać cztery godziny, ale starosta będzie mógł je wydłużyć do pięciu, jeśli będzie to konieczne, żeby obsłużyć wszystkich zainteresowanych.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • marta(2018-07-31 12:21) Zgłoś naruszenie 222

  Mówiąc wprost znowu pieniędzy z naszych podatków zostanie sprzeniewierzonych...zgodnie z prawem...

  Odpowiedz
 • as(2018-07-31 13:29) Zgłoś naruszenie 181

  Czyli będziemy łożyć ze swoich podatków na pomoc prawną dla kogoś, kto jest być może bogatszy od nas... Może w ogóle wszystko powinno być... bezpłatne? Kolejne prezenty polityków z pieniędzy podatników. Obrzydliwość! Zdemoralizują ludzi do reszty. Zamiast uczciwie pracować i na wszystko zarobić, dziś ludzie są motywowani raczej do korzystania z przeróżnych przywilejów: 500+, 300+, mieszkanie+, teraz pomoc prawna+. To droga donikąd.!

  Odpowiedz
 • darmowa kiełbasa(2018-07-31 18:36) Zgłoś naruszenie 121

  Postuluję wszystko za darmo! Nie po to płaciłem podatki na uczniów zawodówek aby uczyli się za darmo żebym płacił u fryzjera.

  Odpowiedz
 • Nadir(2018-07-31 09:21) Zgłoś naruszenie 122

  A gdzie ta " Duda pomoc" co przed wyborami tak niby działała i nikomu nie pomogła. Gdzie to biuro pomocy prawnej co obiecywał prezydent przy swojej kancelarii. Ta pomoc darmowa już istnieje ale niestety jakość tej pomocy i zaangażowanie prawników jest słabe.

  Odpowiedz
 • taka prawda(2018-07-31 09:10) Zgłoś naruszenie 89

  Dodac trzeba jeszcze jedno prawo obywatela.a mianowicie prawo do obrony bez przymusu adwokackiego/ radcowskiego. To znaczy,ze we wlasnej sprawie kazdy obywatel ma prawo bronic sie sam bez przymusu wziecia prawnika .Swiete prawo obywatelskie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • za darmo to nie Duda będzie prezydentem(2018-07-31 17:41) Zgłoś naruszenie 81

  Wywalanie pieniędzy. Jak zwykle. Nie da się znać na całym prawie, więc taka porada będzie cokolwiek warta, jeżeli trafi się w specjalność prawnika. Po drugie żaden szanujący się prawnik, nie będzie się użerał z żulami, którzy nagle poczuli się jak amerykańscy potentaci mający swojego prawnika. :)). Z resztą połowa tej klienteli to i tak będą ludzie chorzy psychicznie. Po to się prawnik uczył 5 lat i 3 lata aplikacji, żeby swoją wiedze sprzedawać za kilka groszy na państwowej posadzie rozliczany przez urzędowych bałwanów. Wolalbym drewno rąbać w bieszczadach.

  Odpowiedz
 • coś od siebie(2018-07-31 18:37) Zgłoś naruszenie 52

  Jeszcze muszą znaleźć radców czy adwokatów chętnych do udzielania pomocy za darmo wszystkim. Do tej pory znajdowali, bo pomoc dotyczyła głównie ubogich - tylko teraz pytanie, skoro mają oni udzielać pomocy prawnej za darmo ludziom zamożniejszym od siebie za marne grosze to ciekawe ilu się takich znajdzie i kto będzie w tych punktach bezpłatnej pomocy prawnej udzielał - magister prawa z fundacji bez tytułu, gdzie klient obowiązkowo już teraz podpisuje oświadczenie że pomocy nie udziela profesjonalny pełnomocnik i zrzeka się roszczeń w razie błędnej porady :)

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Baju Baju(2018-07-31 15:25) Zgłoś naruszenie 42

  Jeśli dobrze się wczytasz w ustawę to okaże się ze pomoc bezpłatna będzie udzielana wyłącznie osobom których dochód nie przekracza np. 100 zł. Takie bajki z tym ulgami to dla dzieci bo my Polacy juz znamy dobrodziejstwa rządzących le społeczeństwa, ze zamiast ulg trzeba jeszcze dokładać, bo celem każdej władzy jest gnębienie społeczeństwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej?

  Odpowiedz
 • kielbasa wyborcza(2018-07-31 08:31) Zgłoś naruszenie 33

  Pan profesor prawa K i pani profesor prawa CHGW awansowali w tych samych czasach. Ciekawe kto wspomagal ich kariery naukowe w czasach gdy patrioci byli relegowani z uczelni? To jest ta zapowiedziana przed wyborami 2016 dudapomoc ktora byla tylko kielbasa wyborcza

  Odpowiedz
 • Anna(2018-08-01 13:30) Zgłoś naruszenie 20

  Jaka to pomoc darmowego prawnika, którego kancelaria jest w MOPS. Pomoc darmową otrzymasz, ale w sprawach socjalnych. Sprawy administracyjne kosztują, nie ma nic darmo.

  Odpowiedz
 • aaaaaaaaaa(2018-08-01 08:17) Zgłoś naruszenie 20

  bardzo dobrze po co iść do jakiegoś adwokata radcy płacić duże pieniądze za poradę sporządzenie pism zastępstwo skoro raz sprawę się wygra raz przegra , to państwo sejm rząd tworzy prawo a potem wymaga od kogoś niemajętnego by płacić komuś bo prawa nie zna ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jrjf(2018-11-21 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  Uwazasz ze UE jest lepsza niz komuna? Co za roznica czy jestesmy popychadlami, pod kontrolą UE czy ZSRR. Nie wiedze roznicy.... dla UE jestesmy potrsenmi po to aby byla tania sila robocza kraj w ktorym mozna wykorzytywac. Cel Rzadzacych w Polsce: zwiekszyc bezrobocie/zachamowac parcie na place to zwiekszy wydajkosc pracy, ludzie beda bac sie zwolnien. Wtedy mozna bardziej wykorzystywac

  Odpowiedz
 • Podatnik(2018-07-31 15:32) Zgłoś naruszenie 014

  skoro - my podatnicy - płacimy na darmowe studia prawnicze na państwowych uczelniach - niech się teraz na odwdzięczą - wyuczeni za moje pieniądze

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane