statystyki

SN: Ugoda w sprawie odszodowania wyklucza zadośćuczynienie

autor: Patryk Słowik24.07.2018, 07:55; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:42
ugoda, mediacja

Bez znaczenia jest tu fakt, że pierwotna zapłata została dokonana tytułem odszkodowania, a późniejsze roszczenie opierane jest na poniesionej krzywdzie (czyli powód żąda zadośćuczynienia).źródło: ShutterStock

 Jeśli strony umówiły się na wypłatę odszkodowania w zamian za zrzeczenie się wszystkich dalszych roszczeń w stosunku do pozwanego, to nie można skutecznie żądać zapłaty zadośćuczynienia – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła wypadku z 2000 r. Wówczas pewien mężczyzna dopuścił do prac polowych małoletniego. Ten spadł z siewnika i zmarł. Okazało się, że niesprawny technicznie i bez odpowiedniego przeglądu był ciągnik. Mężczyzna, który dopuścił chłopaka do pracy, został skazany wyrokiem karnym.

Ojciec chłopaka się załamał. Był – jak to stwierdził sąd – w skrajnej rozpaczy. Żałoba trwała u niego przez cztery lata, a i po jej przejściu mężczyzna nie wrócił do kondycji psychicznej sprzed wypadku syna.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2018-07-24 12:56) Zgłoś naruszenie 17

    Ugoda , to wynegocjowana wysokość kwoty ... I niczego nie wyklucza . A jeśli jakieś "wykluczenie" zostanie wynegocjowane , to tytuł i płatność zawarte są w ugodzie . Tyle , że nie u schmaltzgojów . I ich tzw. sądach .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane