statystyki

SN: Ugoda w sprawie odszodowania wyklucza zadośćuczynienie

autor: Patryk Słowik24.07.2018, 07:55; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:42
ugoda, mediacja

Bez znaczenia jest tu fakt, że pierwotna zapłata została dokonana tytułem odszkodowania, a późniejsze roszczenie opierane jest na poniesionej krzywdzie (czyli powód żąda zadośćuczynienia).źródło: ShutterStock

 Jeśli strony umówiły się na wypłatę odszkodowania w zamian za zrzeczenie się wszystkich dalszych roszczeń w stosunku do pozwanego, to nie można skutecznie żądać zapłaty zadośćuczynienia – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła wypadku z 2000 r. Wówczas pewien mężczyzna dopuścił do prac polowych małoletniego. Ten spadł z siewnika i zmarł. Okazało się, że niesprawny technicznie i bez odpowiedniego przeglądu był ciągnik. Mężczyzna, który dopuścił chłopaka do pracy, został skazany wyrokiem karnym.

Ojciec chłopaka się załamał. Był – jak to stwierdził sąd – w skrajnej rozpaczy. Żałoba trwała u niego przez cztery lata, a i po jej przejściu mężczyzna nie wrócił do kondycji psychicznej sprzed wypadku syna.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2018-07-24 12:56) Zgłoś naruszenie 17

    Ugoda , to wynegocjowana wysokość kwoty ... I niczego nie wyklucza . A jeśli jakieś "wykluczenie" zostanie wynegocjowane , to tytuł i płatność zawarte są w ugodzie . Tyle , że nie u schmaltzgojów . I ich tzw. sądach .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane