statystyki

Iustitia: Wybór 44 nowych sędziów do SN będzie nieważny

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.07.2018, 08:03; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:17
Tymczasem sytuacja kadrowa w SN już teraz jest bardzo zła, a w ciągu najbliższych tygodni jeszcze się pogorszy.

Tymczasem sytuacja kadrowa w SN już teraz jest bardzo zła, a w ciągu najbliższych tygodni jeszcze się pogorszy.źródło: ShutterStock

Konkurs na stanowiska w Sądzie Najwyższym jest nieważny, a zatem wybór 44 nowych sędziów do tego sądu też będzie nieważny – uznała Iustitia.

Zarząd oraz władze oddziałów terenowych stowarzyszenia zrzeszającego największą liczbę sędziów obradowały w sobotę. Według Krystiana Markiewicza, prezesa SSP „Iustitia”, problemem jest to, że obwieszczenie prezydenta o 44 wolnych stanowiskach w SN, które rozpoczyna procedurę naboru, nie posiada, choć powinno, kontrasygnaty premiera. Konstytucja bowiem wprost, w sposób wyczerpujący wymienia uprawnienia głowy państwa, które dla swej ważności nie potrzebują podpisu prezesa Rady Ministrów (tzw. prezydenckie prerogatywy). Wśród nich nie ma mowy o prawie do obwieszczenia o wolnych stanowiskach w SN.

Zupełnie inne zdanie w kwestii kontrasygnaty ma prezydencki minister Paweł Mucha.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że w tym przypadku nie ma potrzeby kontrasygnaty premiera. Opinia Iustitii jest kompletnie nietrafna. Po pierwsze to czynność urzędowa prezydenta, a nie akt urzędowy, a w takim przypadku nie ma wcale wymogu kontrasygnaty. A nawet gdyby przyjąć, że to akt urzędowy, to także w tym przypadku nie byłoby obowiązku kontrasygnaty, gdyż to czynność wynikająca z prezydenckiej prerogatywy do nominacji sędziów – tłumaczy minister.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane