statystyki

Iustitia: Wybór 44 nowych sędziów do SN będzie nieważny

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.07.2018, 08:03; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:17
Tymczasem sytuacja kadrowa w SN już teraz jest bardzo zła, a w ciągu najbliższych tygodni jeszcze się pogorszy.

Tymczasem sytuacja kadrowa w SN już teraz jest bardzo zła, a w ciągu najbliższych tygodni jeszcze się pogorszy.źródło: ShutterStock

Konkurs na stanowiska w Sądzie Najwyższym jest nieważny, a zatem wybór 44 nowych sędziów do tego sądu też będzie nieważny – uznała Iustitia.

Zarząd oraz władze oddziałów terenowych stowarzyszenia zrzeszającego największą liczbę sędziów obradowały w sobotę. Według Krystiana Markiewicza, prezesa SSP „Iustitia”, problemem jest to, że obwieszczenie prezydenta o 44 wolnych stanowiskach w SN, które rozpoczyna procedurę naboru, nie posiada, choć powinno, kontrasygnaty premiera. Konstytucja bowiem wprost, w sposób wyczerpujący wymienia uprawnienia głowy państwa, które dla swej ważności nie potrzebują podpisu prezesa Rady Ministrów (tzw. prezydenckie prerogatywy). Wśród nich nie ma mowy o prawie do obwieszczenia o wolnych stanowiskach w SN.

Zupełnie inne zdanie w kwestii kontrasygnaty ma prezydencki minister Paweł Mucha.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że w tym przypadku nie ma potrzeby kontrasygnaty premiera. Opinia Iustitii jest kompletnie nietrafna. Po pierwsze to czynność urzędowa prezydenta, a nie akt urzędowy, a w takim przypadku nie ma wcale wymogu kontrasygnaty. A nawet gdyby przyjąć, że to akt urzędowy, to także w tym przypadku nie byłoby obowiązku kontrasygnaty, gdyż to czynność wynikająca z prezydenckiej prerogatywy do nominacji sędziów – tłumaczy minister.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane